Inwestycje Przetargi Wydarzenia

Nowe inwestycje kolejowe w Małopolsce. PKP PLK szykują przetargi

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują się do ogłoszenia przetargów na budowę nowej linii kolejowej do Niepołomic oraz  budowę nowej łącznicy kolejowej, która usprawni połączenie kolejowe Olkusza z Krakowem. Umowę na realizację inwestycji PKP PLK podpisały z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Podpisanie umów z Programu Kolej Plus w woj. małopolskim (fot. PKP PLK)
Podpisanie umów z Programu Kolej Plus w woj. małopolskim (fot. PKP PLK)

Nowe inwestycje pozwolą mieszkańcom Niepołomic dojechać do Krakowa pociągiem oraz usprawnić podróż ze stolicy Małopolski do Olkusza. Szacunkowa wartość planowanych projektów to ponad 500 mln zł.

Pociągiem do Niepołomic

Nowa, jednotorowa linia kolejowa Podgrabie Wisła (linia kolejowa 95 Kraków Mydlniki – Podłęże) – Niepołomice Dworzec Autobusowy liczyć będzie 6 kilometrów. Pociągi na tej trasie pojadą z prędkością do 80 km/h. Zgodnie z założeniami, powstaną tam trzy przystanki kolejowe: Niepołomice MAN, Niepołomice Boryczów, Niepołomice.

Szacowany czas przejazdu z Niepołomic do centrum Krakowa to ok. 30 minut. Koszt prac oszacowano na 324 mln zł.

Z Olkusza do Krakowa

PKP PLK ogłoszą wkrótce przetarg na budowę 4 km dwutorowej i zelektryfikowanej łącznicy kolejowej Borowa Górka – Pieczyska (Jaworzno). Odcinek ten powstanie między liniami kolejowymi nr 156 (Bukowno-Jaworzno Szczakowa) i 133 (Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Kraków Główny Osobowy). Dzięki inwestycji mieszkańcy Olkusza i Bukowna zyskają szybsze i sprawniejsze połączenia kolejowe z Krakowem.

Przejazd ze stolicy Małopolski do Olkusza będzie krótszy o około kwadrans. Szybsze połączenie zyskają również mieszkańcy położonego na trasie Bukowna. Szacowany czas przejazdu na odcinku Olkusz – Bukowno – Kraków Główny to 52 min.

Budowa nowego przystanku Jaworzno Sosina nie tylko zwiększy dostęp do kolei, ale także zapewni dogodny dojazd do Zalewu Sosina w Jaworznie, jednego z większych kąpielisk w regionie. Po nowej łącznicy pociągi pojadą z prędkością 80 km/h. Koszt jej budowy szacowany jest na ok. 217 mln zł.

Dodaj komentarz