Raport z Polski Tramwaje

Nowe mosty tramwajowe w Bydgoszczy. Duże zmiany komunikacyjne

Inwestycja w Bydgoszczy nie zwalnia tępa. Już niebawem ruszą kolejne prace związane z budową nowego połączenia tramwajowego pomiędzy Bartodziejami i Kapuściskami. Wraz z powstaniem mostów nad Brdą, modernizowany będzie węzeł tramwajowy wzdłuż ul. Perłowej. Wprowadzone zostały duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Fot. bydgoszcz.pl
Fot. bydgoszcz.pl

Przebudowa węzła tramwajowego

 

Budowa nowych mostów nad Brdą wiąże się z przebudową torowiska na ul. Perłowej. Pozwoli ona na stworzenie nowoczesnej infrastruktury na całym ciągu komunikacyjnym od ul. Fordońskiej do węzła Szarych Szeregów.

W sobotę 8 stycznia rozpoczęto pierwsze prace na Kapuściskach. Na początek rozebrana zostanie trakcja tramwajowa, słupy, wygrodzenia torowisk i wiaty przystankowe. W dalszej kolejności wykonawca prac rozbierze torowiska, wykona nowe fundamenty, a także postawi słupy trakcyjne. Budowa torowiska ma potrwać kilka miesięcy, ale do ruchu zostanie włączone w przyszłym roku. Jednak zanim to nastąpi, z pewnością konieczna będzie jeszcze m.in. przebudowa skrzyżowywania i węzła tramwajowego na styku ul. Perłowej i Toruńskiej.

W najbliższych czasie wiele prac planowanych jest także przy budowie nowych mostów. Wykonawca przy sprzyjającej pogodzie zamierza kontynuować palowanie, budowę nasypów w kierunku projektowanych przyczółków oraz rozpocząć budowę podpór.

Prezydent Bydgoszczy: Uwzględniamy potrzeby mieszkańców

– Kontynuujemy rozbudowę ważnych arterii. Wybraliśmy zadania, które wiążą się z istotnym wzmocnieniem transportu publicznego. [..] Wszystkie tego typu projekty poddajemy konsultacjom społecznym. W przypadku tej tramwajowej inwestycji mieszkańcy decydowali nawet o lokalizacji. Zawsze przy tak dużych projektach uwzględniamy też potrzeby wszystkich uczestników ruchu. Dlatego równocześnie dobudujemy brakujący drugi most drogowy z chodnikami i drogą rowerową. Konstrukcja uwzględnia też zejście w kierunku Brdy, gdzie docelowo powstaną bulwary – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Zmiany w komunikacji

 

Jak podaje Urząd Miasta Bydgoszczy, w związku z rozpoczęciem prac wzdłuż ul. Perłowej, przewoźnik wprowadzi następujące zmiany:

  • linia nr 4 z Bielaw na Glinki pojedzie ulicą Kujawską;
  • tramwaje linii nr 7 i 8 będą miały skrócone trasy i zawrócą na zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej;
  • linia nr 11 zostanie zawieszona;

Miasto wprowadzi również autobusowe linie zastępcze:

  • za T na trasie rondo Toruńskie-Toruńska –Bernardyńska-rondo Jagiellonów;
  • za T8 na trasie rondo Toruńskie-W. Bełzy-Wojska Polskiego-Kapuściska.

Osoby podróżujące pomiędzy Bartodziejami i Kapuściskami będą mogły korzystać również z linii nr 59, która na odcinku od przystanku Fordońska/Bałtycka do pętli Kapuściska będzie pełniła funkcje autobusowej komunikacji zastępczej za tramwaj nr 7.

Dzięki nowemu torowisku na ul. Kujawskiej wszystkie osiedla górnego tarasu nadal będą posiadały bezpośrednie tramwajowe połączenia z centrum. Ponadto, w dni powszednie na górny taras kursować będą długie składy tramwajowe. Napełnienia we wszystkich pojazdach, na zmienionych trasach będą monitorowane na bieżąco przez ZDMIKP.

Dodaj komentarz