global Tabor Wydarzenia

Siemens Mobility i ÖBB prezentują nowe pociągi Nightjet

Firmy ÖBB i Siemens Mobility stworzyły w kooperacji nową generację wagonów sypialnych i kuszetkowych Nightjet. Światowa premiera odbyła się w Wiedniu.

Nowe jednostki trakcyjne zostały zaprojektowano i optymalnie dopasowano do potrzeb klientów. Pierwsze pociągi wyjadą na tory do końca lata 2023 roku. Pojawią się na popularnych trasach z Austrii i Niemiec do Włoch. Pojazdy docelowo mają rozpędzać się do 230 km/h.

pociągi nocne nabierają rozpędu w całej Europie, ponieważ stanowią przyjazną dla klimatu alternatywę dla lotów na krótkich dystansach. Dzięki nim podróżowanie do miast takich jak Rzym, Wenecja i Mediolan stanie się jeszcze łatwiejsze. Podróżując nocnym pociągiem przyczyniamy się także do znacznego zmniejszenia CO2 – Nightjet jest około 50 razy bardziej przyjazny dla klimatu niż samolot – powiedziała Leonore Gewessler, austriacka minister ds. klimatu.

 

Nightjet w Europie

33 Nightjety nowej generacji zbudują inżynierowie w zakładach Siemens Mobility w Wiedniu. Pierwsze pociągi powinny wyruszyć na tory do końca lata 2023 roku na trasach z Wiednia i Monachium do Rzymu, Wenecji i Mediolanu. Do 2025 roku pojazdy mają z kolei dotrzeć do Austrii, Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Holandii.
– Nocny pociąg stał się uosobieniem zrównoważonego podróżowania, a nasz Nightjet jest synonimem nocnych pociągów w Europie. Dla naszych gości podróżnych coraz większe znaczenie ma komfort, nowoczesny design i więcej prywatności, dlatego ÖBB inwestuje w sumie w 33 całkowicie Nowe pociągi Nightjet. Wnętrze Nightjetów nowej generacji zaoferuje gościom Nowe wrażenia z podróży. Z tym pociągiem wkraczamy w nową erę nocnych podróży – przekazuje prezes ÖBB Andreas Matthä.

Lepszy komfort

Siedmiowagonowe Nightjety nowej generacji składają się z wagonu sterowniczego, wielofunkcyjnego, trzech wagonów kuszetkowych i dwóch sypialnych. Maksymalna pojemność jednego pociągu wynosi 254 pasażerów. Układ przestrzenny łączy w sobie najnowocześniejszy design z większym komfortem i przestrzenią. Dzięki zmniejszeniu liczby miejsc oraz nowatorskim mini kabinom dla osób podróżujących samodzielnie, wzrośnie prywatność gości. Podróżowanie w wagonach sypialnych będzie jeszcze bardziej komfortowe, ponieważ wszystkie przedziały mają własne toalety i prysznice. Co więcej, przytulne miejsca do siedzenia pozwalają pasażerom na relaks i np. pracę, czytanie lub jedzenie podczas podróży.