Inwestycje Pasażer Raport z Polski

Nowe przystanki na trasie Katowice – Tychy. Jest przetarg

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na projekt i budowę przystanków na linii 142 Katowice Ligota – Tychy. Wartość zadania to ponad 9 mln zł netto.

Pociąg na torach w Katowicach Kostuchnie (fot. Krzysztof Ścigala / PKP PLK)
Pociąg na torach w Katowicach Kostuchnie (fot. Krzysztof Ścigala / PKP PLK)

Lepszy dostęp do kolei zyskają mieszkańcy południowych dzielnic Katowic. Na linii nr 142 powstaną przystanki: Katowice Ochojec, Murcki, Kostuchna, a także Podlesie Saska. PKP Polskie Linie Kolejowe zrealizują inwestycję w ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Nowe perony – wygląd

Perony będą jednokrawędziowe. Wykonawca inwestycji wyposaży każdy we wiaty i oświetlenie. Orientację w podróży ułatwią oznakowanie i tablice informacyjne. Z możliwości podróży pociągiem skorzystają pasażerowie, także z ograniczoną możliwością poruszania się. Wygodę poruszania zapewnią pochylnie. Przewidziano też ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą.

Wartość inwestycji to ponad 9 mln zł netto. Wykonawca realizuje zadanie w latach 2022-23.

Zmiany na czas prac

Obecnie linia 142 stanowi istotny element kolejowej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Trasę wykorzystują składy towarowe. Na czas przebudowy odcinka od Będzina do Katowic Piotrowic, linia ta będzie mogła być wykorzystywana także przez pociągi pasażerskie, co zapewni mieszkańcom dojazd do centrum Katowic i Tychów oraz w południowe regiony woj. śląskiego. Ponadto, modernizacja trasy 142 Katowice Ligota – Katowice Murcki – Tychy zaplanowana jest do realizacji w ramach Programu Kolej Plus. Dzięki przebudowie, po ponad 30 latach możliwe będzie uruchomienie stałych połączeń pasażerskich tą linią.

Większy dostęp do komunikacji kolejowej

Rada Ministrów przyjęła 19 maja 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Program został zaktualizowany 15 czerwca 2022 r. uchwałą Rady Ministrów w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania planu realizacji zadania.

Program przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej, a także międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. PKP PLK skieruje środki m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych.

W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

W woj. śląskim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 13 lokalizacji. To m.in. Rybnik Niewiadom i Rybnik Niedobczyce, gdzie prowadzone są prace oraz Koniecpol Centrum, gdzie prace rozpoczną się pod koniec br. Do końca 2023 r. powstanie też nowy przystanek Pawłowice Studzionka na linii kolejowej Żory – Chybie.

Dodaj komentarz