Inwestycje Pasażer Raport z Polski

Nowe przystanki usprawniły podróże koleją po Małopolsce

Cztery kolejne przystanki usprawniły komunikację kolejową w województwie małopolskim. Dwa kolejne powstały na modernizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe linii do Zakopanego. Dzięki inwestycjom zarządcy infrastruktury kolejowej w latach 2017-2022 w Małopolsce przybyło 12 nowych przystanków.

Nowy przystanek Wola Radziszowska Lipki (fot. Gabriela Antosiak / PKP PLK)
Nowy przystanek Wola Radziszowska Lipki (fot. Gabriela Antosiak / PKP PLK)

Zator Park Rozrywki, Wolbrom Zachodni, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki – to właśnie te przystanki od 11 grudnia zwiększyły dostęp do pociągów w województwie małopolskim.

Przystanek Zator Park Rozrywki, został wybudowany w pobliżu Energylandii, na trasie Kraków PłaszówOświęcim. Zapewnia lepszy dostęp do największego parku rozrywki w Polsce oraz podróże m.in. do Skawiny, a także Krakowa.

Przystanek Wolbrom Zachodni na linii TunelSosnowiec stanowi ułatwienie dla mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości – dodatkowy dostęp do kolei. Z dwóch peronów można podróżować m.in. do Tunelu, Olkusza, czy Katowic. W przyszłym roku zaś na przystanku będzie przejście podziemne z windami.

– Nowe przystanki w Zatorze i Wolbromiu, to przykłady udanej walki z wieloletnim wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców. Ich wybudowanie stało się możliwe dzięki realizowanemu przez PLK SA w całym kraju Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Inwestycje sprawiają, że wysiłek kolejarzy jest dostrzegany i pasażerowie wracają na polską kolej – powiedział Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury.

 

O inwestycjach przystankowych mówił także Ireneusz Merchel.

– Dzięki modernizacji kolejowych tras oraz budowie nowych przystanków, kolej staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem komunikacji. Odpowiednio przygotowane i wyposażone perony, m.in. na przystankach Zator Park Rozrywki i Wolbrom Zachodni oraz Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki zapewniają dostęp do pociągów wszystkim podróżnym – powiedział Ireneusz Merchel prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

PLK SA zbudowały dwa przystanki za blisko 18 mln zł netto w ramach. W Małopolsce program obejmuje 9 inwestycji: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków.

Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki to zwiększenie dostępności do kolei, a także odpowiedź PLK SA na potrzeby komunikacyjne mieszkańców. Łatwiejsze stały się codzienne i okazjonalne podróże pociągiem.

Dwa nowe przystanki na kolejowej zakopiance wybudowano za blisko 3 mln zł netto. Inwestycja jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dodaj komentarz