Tramwaje

Nowe tramwaje dla Jassy, Chorzowa i Torunia dostarczone przed terminem

To pracowita końcówka roku dla PESA Bydgoszcz. Producent pojazdów szynowych zakończył przed czasem realizację kontraktu dla rumuńskiej Jassy, Chorzowa oraz Torunia.

Fot. PESA Bydgoszcz

Jassy – kontrakt zakończony

Podpisana z Jassy w lipcu 2020 umowa zakładała, że ostatnie z zamówionych 16 tramwajów zostaną dostarczone w lutym  2022 roku. PESA rozpoczęła realizację zamówienia zgodnie z harmonogramem, a ostatecznie nawet przyspieszyła dostawy.

– Wszystkie Swingi są już w Rumunii, przeszły pozytywnie testy, włącznie z jazdami nadzorowanymi z pasażerami i zostały odebrane przez klienta. Oznacza to, że zakończyliśmy dostawy dwa miesiące przed terminem – podkreśla Marcin Grzyb, Dyrektor Sprzedaży lekkich pojazdów szynowych PESA.

 

O zamówieniu mówiła także kierownik kontraktu Jassy w PESA.

Tramwaj, który Pesa zaoferowała Jassy został zaprojektowany w oparciu o najlepsze rozwiązania pojazdu 122 NaL-10 oraz został odpowiednio zmodyfikowany i dopasowany pod potrzeby rumuńskiego klienta. Dzięki temu jest od pierwszych jazd eksploatacyjnych dobrze oceniany zarówno przez motorniczych, jak i pasażerów – dodaje Agnieszka Chomik, kierownik kontraktu Jassy w PESA.

 

Swing Jassy to klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji 5-cio członowy pojazd o długości 30m, w 100% niskopodłogowy, który może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Pojazd jest ekologiczny, a niskie zużycie energii potwierdzone zostało testem SORT2. Tramwaje  zostały wyposażone w  nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line, monitoring video i wiele innych…

Już po wprowadzeniu eksploatacji pierwszych Swingów szef MKP Jassy, Cristian Stoica powiedział:

Tramwaje PESA dostarczone do Jassy od pierwszych jazd próbnych zyskały uznanie kierowców dzięki swojej innowacyjności, jakości i niezawodności. Jestem również przekonany, że nasi mieszkańcy docenią komfort podróżowania Swingami. Tramwaje te reprezentują nową jakość i standard naszego transportu.

 

Jassy to jedno z największych miast i historyczna stolica Rumunii, położone w północno-wschodniej części kraju, stolica regionu, ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy i uniwersytecki.  Ma ponad 300 tysięcy mieszkańców.

Chorzów – pierwsze tramwaje przed terminem

PESA podpisała umowę z Tramwajami Śląskimi w czerwcu 2018 roku. Po zakończeniu realizacji zamówienia podstawowego na 35 tramwajów skorzystały z prawa opcji i zamówiły kolejne 5 pojazdów, które miały być dostarczone przed końcem września 2022 roku. Tymczasem pierwsze 4 z nich zostały już dostarczone na Śląsk.

– Pierwsze 4 nowe Twisty dotarły już do Chorzowa. Trzy zostały już odebrane, kończymy testy i odbiory czwartego z nich, a piąty chcemy dostarczyć w styczniu 2022, co oznacza, że zamkniemy kontrakt ponad pół roku przed wynikającym z umowy terminem – powiedział Dawid Jażdżewski, kierownik kontraktu Chorzów w PESA.

 

Nowe Twisty dla Śląska to tramwaje niskopodłogowe, wyposażone m.in. w klimatyzację, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, WiFi, elektroniczny system informacji pasażerskiej, WiFi czy ładowarki USB dla urządzeń mobilnych. Zastosowano w  nich skrętne wózki, które charakteryzują się  lepszą współpracą z torem, zwłaszcza na łukach.

Dodaj komentarz