Tramwaje

Nowe tramwaje dla Mediolanu. Dostarczy je Stadler

Stadler wygrał przetarg Azienda Transporti Milanesi SpA (ATM) na dostawę do 50 nowych tramwajów dla Mediolanu. Umowa ramowa, która już została podpisana, obejmuje produkcję do 25 tramwajów o długości 25 metrów i do 25 pojazdów ok. 35-metrowych – oba typu TRAMLINK. Na każdy pojazd obowiązuje 5-letnia gwarancja.

Tramwaje dla Mediolanu / wizualizacja Stadler
Tramwaje dla Mediolanu / wizualizacja Stadler

W ramach kontraktu ATM zamówił w Stadlerze 14 tramwajów dużej ładowności. Inwestycja sfinansowana zostanie z włoskiego funduszu PNRR (Piano Nazionale di Ripresa e Resilienza). Zgodnie z zapisem, wszystkie pojazdy trafią do Mediolanu do czerwca 2026 r.

Mniejsze tramwaje TRAMLINK podobne będą do pojazdów zamówionych w roku 2020. Składają się z trzech modułów i mają ok. 25 metrów długości. Pierwszy tramwaj przyjechał do Mediolanu 1 grudnia 2022 roku. Jego testy na ulicach miasta trwają.

Wersje TRAMLINK o dużej pojemności mają pięć modułów. To pojazdy dwukierunkowe, niskopodłogowe i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z każdej strony znajduje się czworo drzwi. Innowacyjne wózki zapewniają płynną jazdę także na ciasnych zakrętach.

Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo pasażerów, kierowców i pieszych. Ergonomicznie zaprojektowana kabina motorniczego maksymalizuje pole widzenia. Ponadto TRAMLINK wyposażono w system antykolizyjny i kamery, eliminujące martwe punkty. Gwarantują one bezpieczeństwo.

– Jesteśmy dumni, że ATM po raz kolejny wybrała tramwaje Stadlera do usprawnienia i rozwoju transportu publicznego w Mediolanie – powiedział Iñigo Parra, dyrektor generalny Stadler Valencia. – Nasze pojazdy wyznaczają standardy w zakresie osiągów, niezawodności, bezpieczeństwa, powszechnej dostępności, komfortu i najnowocześniejszej technologii. Jesteśmy przekonani, że odniosą sukces również tutaj, w Mediolanie.

Dodaj komentarz