Raport z Polski Wydarzenia

Nowi czworonożni funkcjonariusze dołączyli do szeregów SOK [ZDJĘCIA]

Szeregi Straży Ochrony Kolei powiększyły się o nowych, czworonożnych funkcjonariuszy. W codziennej służbie mundurowym pomagać będzie 21 owczarków niemieckich oraz belgijskich.

Fot. SOK

Szkolenie czworonogów zakończyło się 19 listopada. Zajęcia prowadzone były w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu.

– Zdobyte podczas szkolenia umiejętności czworonogi oraz ich przewodnicy potwierdzili świetnie zdanym egzaminem złożonym przed komisją – relacjonują przedstawiciele SOK. – Kolejnym sprawdzianem będzie dla nich już codzienna służba na obszarze kolejowym u boku funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

 

Zwierzęta rozpoczną służbę w jednostkach SOK na terenie całego kraju.

– Do służby trafią owczarki niemieckie i belgijskie, które zostały starannie wyselekcjonowane i posiadają wysokie predyspozycje kwalifikujące je do służby w SOK – informują mundurowi. – Te predyspozycje to: inteligencja, posłuszeństwo, wysoka sprawność fizyczna, opanowanie i wysoka odporność na hałas.

 

Szkolenie

W trakcie przebytego szkolenia zwierzęta nabyły umiejętności niezbędne do wykonywania zadań służbowych. Ćwiczyły m.in. posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika czy zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy. Był to także czas, gdy przewodnicy i ich nowi towarzysze zdobywali wzajemne zaufanie, poznawali się i uczyli ze sobą współpracować. Czas spędzony wspólnie z przewodnikiem i zdobyte na szkoleniu umiejętności czworonożni funkcjonariusze wykorzystają w codziennej służbie.

Przewodnikiem psa służbowego może zostać każdy funkcjonariusz, który wyraża taką chęć i posiada predyspozycje do pracy ze zwierzętami. Dobry przewodnik powinien przede wszystkim kochać psy. Do tej służby nie nadają się ludzie bez pasji do czworonogów, bez odpowiedniej dozy empatii dla zwierząt. Dodatkowo przewodnik musi legitymować się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną oraz cierpliwością przydatną podczas szkolenia psa.

Podczas szkolenia wspólnie z psem służbowym adepci zgłębiają wiedzę i umiejętności tresury oraz układania psa, przechodzą ćwiczenia terenowe w parach ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii

Pies na służbie

Pies jest nieocenionym wsparciem dla funkcjonariusza SOK, z którym pełni służbę. Czworonożni funkcjonariusze sprawdzają się szczególnie tam, gdzie zawodzą zmysły człowieka. Na specyficznym obszarze działania jakim jest obszar kolejowy, znajduje się wiele miejsc, w których ich pomoc jest wręcz niezastąpiona. Doskonały węch, słuch, zwinność, szybkość oraz walory obronne psów służbowych pozwalają delegować je w miejsca szczególnie zagrożone kradzieżami infrastruktury, jak również do zabezpieczenia przemieszczających się uczestników imprez masowych. Psy wspólnie z funkcjonariuszami SOK nadzorują szlaki kolejowe oraz przesyłki wagonowe, a także towarzyszą im w czasie patroli w pociągach i na dworcach. Pies funkcjonariusz potrafi zarówno zatrzymać i unieszkodliwić przestępców, jak i pełnić funkcje obronne. Nie należy zapominać także, że pies jest zaliczany do środków przymusu bezpośredniego, a jego użycie może mieć miejsce tylko w przypadkach ściśle określonych w przepisach ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Dodaj komentarz