Raport z Polski Wydarzenia

Nowi czworonożni funkcjonariusze dołączyli do szeregów SOK [ZDJĘCIA]

Szeregi Straży Ochrony Kolei powiększyły się o nowych, czworonożnych funkcjonariuszy. W codziennej służbie mundurowym pomagać będzie 21 owczarków niemieckich oraz belgijskich.

Fot. SOK

Szkolenie czworonogów zakończyło się 19 listopada. Zajęcia prowadzone były w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu.

– Zdobyte podczas szkolenia umiejętności czworonogi oraz ich przewodnicy potwierdzili świetnie zdanym egzaminem złożonym przed komisją – relacjonują przedstawiciele SOK. – Kolejnym sprawdzianem będzie dla nich już codzienna służba na obszarze kolejowym u boku funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

 

Zwierzęta rozpoczną służbę w jednostkach SOK na terenie całego kraju.

– Do służby trafią owczarki niemieckie i belgijskie, które zostały starannie wyselekcjonowane i posiadają wysokie predyspozycje kwalifikujące je do służby w SOK – informują mundurowi. – Te predyspozycje to: inteligencja, posłuszeństwo, wysoka sprawność fizyczna, opanowanie i wysoka odporność na hałas.

 

Szkolenie

W trakcie przebytego szkolenia zwierzęta nabyły umiejętności niezbędne do wykonywania zadań służbowych. Ćwiczyły m.in. posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika czy zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy. Był to także czas, gdy przewodnicy i ich nowi towarzysze zdobywali wzajemne zaufanie, poznawali się i uczyli ze sobą współpracować. Czas spędzony wspólnie z przewodnikiem i zdobyte na szkoleniu umiejętności czworonożni funkcjonariusze wykorzystają w codziennej służbie.