Pasażer Tabor

Nowy design przedziału pasażerskiego w PKP Intercity [ZDJĘCIA]

PKP Intercity zaprezentowało nowy design przedziału pasażerskiego. Oficjalna prezentacja odbyła się w trakcie 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2023. Jak wygląda nowoczesny przedział? Co go wyróżnia? O tym mówili przedstawiciele największego polskiego kolejowego przewoźnika dalekobieżnego.

Nowy design przedziału PKP Intercity (fot. raportkolejowy.pl)
Nowy design przedziału PKP Intercity (fot. raportkolejowy.pl)

Makieta nowoczesnego przedziału pasażerskiego pociągu PKP Intercity stanęła na jednej z hal wystawienniczych. Goście targów mogli zajrzeć do wnętrza, a także skorzystać z udogodnień demonstracyjnej konstrukcji.

– Gratuluję całej załodze PKP Intercity rekordów przewozowych – 45 mln pasażerów do końca wakacji, 7,1 mln w sierpniu, a na koniec roku jestem pewien, że dojdziemy do 60 mln podróżnych. Dziękuję również pasażerom, że wybrali ofertę PKP Intercity. Jak państwo widzicie dokładamy wszelkich starań, żeby pasażerowie wybierali kolej nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że jest komfortowa, bezpieczna, punktualna, ekologiczna i niezawodna. Jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia wszystkich tych warunków. Kolej w Polsce niesamowicie przyspieszyła i jest na poziomie europejskim, za co bardzo dziękuję – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

 

Makieta została zbudowana jako prototyp w skali 1:1, a wypracowany koncept będzie poddany testom użytkowników. Co ważne przedział w nowym designie został wykonany zgodnie z wizualizacjami przekazanymi producentom w dokumentacji przetargowej.

– Jesteśmy w najlepszym momencie w ponad 20 letniej historii PKP Intercity. Z dużą nadwyżką nadrobiliśmy czas pandemii. W wakacje przekroczyliśmy nieosiągalną do tej pory barierę 7 mln pasażerów miesięcznie. Od stycznia do końca sierpnia przewieźliśmy 45 mln pasażerów. Jestem przekonany, że w tym roku znacznie przekroczymy 60 mln pasażerów, co będzie naszym rekordem. Ale żeby przewozić takie liczby podróżnych potrzebujemy nowoczesnego taboru. Dlatego mocno stawiamy na inwestycje. Efektem naszych prac jest odsłonięta makieta przedziału w nowym designie. Już wkrótce rozstrzygniemy przetarg na 300 nowych wagonów z opcją na kolejne 150, które zostaną wykonane zgodnie z zaprezentowanym modelem – powiedział Tomasz Gontarz, Wiceprezes Zarządu PKP Intercity.

 

Pierwszymi składami, które zostaną wyprodukowane zgodnie z nowym podejściem do designu będą wagony z największego, pod względem liczby zamówionych pojazdów, przetargu w historii PKP Intercity. W listopadzie ubiegłego roku PKP Intercity ogłosiło przetarg na 300 nowych wagonów, a prawo opcji umożliwi zakup dodatkowych 150 sztuk. W ramach postępowania wybrany wykonawca dostarczy aż siedem różnych kategorii wagonów. Wykonawca zostanie ogłoszony w IV kw. 2023 r.

Nowy wymiar estetyki i funkcjonalności w PKP Intercity

Przygotowany projekt jest pakietem rozwiązań stylistycznych i funkcjonalnych, który stanie się powtarzalnym, intuicyjnym i charakterystycznym standardem PKP Intercity oraz na nowo wytyczy standardy i innowacyjne kierunki projektowania taboru w Polsce. Nowe wagony przyniosą skok jakościowy pod względem zastosowanych materiałów, kolorystyki i organizacji przestrzeni. Pociągi zyskają bardziej przytulne i komfortowe wnętrza z nastrojowym oświetleniem. Zostaną także nowocześnie wyposażone. Pasażerowie podróżujący nowymi składami skorzystają m.in. z WiFi, systemu indywidualnego oświetlenia, gniazd elektrycznych i USB. Na komfort podróży wpłyną także klimatyzacja i system informacji pasażerskiej wyświetlany na tablicach świetlnych. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych zastosowano system wykrywania pożaru obejmujący całe wagony oraz monitoring wizyjny.

Dodaj komentarz