Pasażer Wydarzenia

Nowy przystanek Gdańsk Firoga oddany do użytku

Przy okazji elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej powstaje nowy przystanek PKM Gdańsk Firoga. Choć budowa jeszcze trwa, pasażerowie od dziś (11.12) mogą z niego korzystać.

Fot. PKM Gdańsk
Fot. PKM Gdańsk

Nowy przystanek mieści się między przystankami Matarnia i Port Lotniczy. Do użytku oddano peron 1, przy którym zatrzymują się pociągi jadące ze stacji Gdańsk Wrzeszcz w kierunku Portu Lotniczego i Gdyni, Kartuz lub Kościerzyny, a także pociągi jadące w przeciwnym kierunku. Peron 2 pozostaje nieczynny – na torze nr 2 prowadzone są prace związane z budową dodatkowego przejścia rozjazdowego przez przystankiem Gdańsk Firoga. Z obu peronów będzie można skorzystać po zakończeniu tych prac.

PKM udostępniła również rozkład jazdy, który obowiązuje na przystanku od 11 grudnia.

– Jako Samorząd Województwa Pomorskiego i organizator przewozów kolejowych od lat konsekwentnie rozwijamy najbardziej przyszłościowy, ekologiczny transport jakim jest kolej – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Dojście do przystanku Gdańsk Firoga jest możliwe dzięki wyznaczonej ścieżce. Na pozostałym terenie wciąż odbywają się prace – plac budowy pozostaje wygrodzony.

– Chociaż cała nasza inwestycja zakończy się dopiero w połowie 2023 r., bardzo zależało nam, aby powstający przy okazji elektryfikacji nowy przystanek PKM Gdańsk Firoga mógł służyć mieszkańcom jak najszybciej – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Dlatego teraz, kiedy jesteśmy już po pierwszych odbiorach i mamy zgodę na częściowe użytkowanie przystanku, możemy z radością zakomunikować wszystkim zainteresowanym, że od 11 grudnia 2022 r. pociągi POLREGIO obsługujące linię PKM będą zatrzymywały się już także na Firodze! Prosimy jednak wszystkich pasażerów o ostrożne poruszanie się po udostępnionym terenie i stosowanie się do komunikatów, bo to wciąż jeszcze przez kilka miesięcy będzie plac budowy – dodaje Mocarski.

Nazwa przystanku PKM odnosi się do sąsiedztwa

Projekt przystanku opracowano w odniesieniu do sąsiedztwa, w którym się znajduje. W okolicy usytuowanych jest wiele nowych firm branży IT, do czego nawiązuje wzór perforacji na czerwonych wiatach. Związek przystanku z branżą informatyczną podkreśli również numeracja przystanku. Przystanek Gdańsk Firoga będzie miał numer 6@, co dopełni charakterystyczną okolicę tego sąsiedztwa.

Dodaj komentarz