Pasażer Wydarzenia

Nowy rozkład jazdy wszedł w życie. Co się zmieniło?

W niedzielę 11 grudnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy. Kolej staje się bardziej dostępna – zwiększa się liczba przystanków. Przybywa połączeń – pociągi wracają m.in. do Wisły. Krótsze czasy podróży będą w połączeniach międzyregionalnych z Krakowa do Katowic i regionalnych m.in. z Białegostoku do Siedlec oraz z Hrubieszowa do Zamościa. Nowy rozkład z wyprzedzeniem był dostępny na dworcach, peronach oraz w Internecie.

Nowy rozkład uwzględnia codzienne kursy ponad 5 tys. połączeń aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych oraz kontynuację prac na liniach i stacjach. Rozkład został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami tak, aby podróżni korzystali z efektów inwestycji. To lepszy dostęp do podróży pociągiem z nowych i zmodernizowanych stacji oraz przystanków, a także korzystniejsze oferty połączeń.

Bardziej konkurencyjna kolej będzie w Krakowie i Małopolsce. Od niedzieli w aglomeracji krakowskiej podróżni zyskają lepszą ofertę połączeń ze stolicy Małopolski do Wieliczki (58 pociągów w dobie, jest 38). To efekt budowy dodatkowego toru pomiędzy Krakowem Płaszowem a Bieżanowem. Podróże ułatwią nowe perony na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów.

Od 22 grudnia pociągiem dojedziemy do Zakopanego. W okresie zimowym będą połączenia dalekobieżne m.in. z Trójmiasta, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne. Na kolejowej zakopiance dodatkowy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki. Na trasie przebudowano już blisko 30 stacji i przystanków.

O kilka minut krótszy będzie przejazd z Krakowa do Katowic. Najszybszy pociąg połączy stolice województw śląskiego i małopolskiego w 48 minut.

Pociągiem do Wisły

Wracają pociągi do Wisły. Po przebudowie torów i mostów m.in. na odcinku Goleszów – Wisła, czas przejazdu z Katowic będzie o 30 min. krótszy i zajmie ok. 1h 40 min. Dla wygody podróżnych jest nowy przystanek Ustroń Brzegi oraz przebudowane i dostępne dla wszystkich stacje i przystanki.

O 30 pociągów więcej zatrzyma się na stacji Łódź Kaliska. Przez stację będzie kursować ok. 180 składów m.in. dalekobieżne z Gdyni i Poznania do Krakowa, Katowic i Zakopanego. Na Łodzi Kaliskiej zatrzymają się wszystkie pociągi aglomeracyjne i regionalne z Sieradza i Zduńskiej Woli. Będzie więcej połączeń do Skarżyska-Kamiennej. To efekt przebudowy peronów, stacji i otwarcia wiaduktu.

Lepsze połączenia regionalne na Podlasiu są wprowadzane dzięki modernizacji linii Rail Baltica. Po 14 latach od stycznia pociągi regionalne pojadą z Białegostoku do Czyżewa i Małkini w woj. mazowieckim. Dotychczas składy regionalne na podlaskiej trasie kursowały tylko do stacji Szepietowo. Będą krótsze o około kwadrans podróże w relacji BiałystokSiedlce, dzięki zwiększeniu prędkości pociągów na odcinku Hajnówka – Nurzec.

Cykliczny rozkład jazdy z Lublina do Warszawy – pociągi dalekobieżne do stolicy będą odjeżdżać z Lublina Głównego 5 min po pełnej godzinie. Dobre zmiany są po pracach na trasie Hrubieszów – Zamość. Podróż skróci się o około 11 minut. Mieszkańcy Hrubieszowa będą mogli skorzystać z bezpośredniego połączenia do Kołobrzegu.

Dodaj komentarz