Tabor Wydarzenia

Nowy tabor dla SKPL Cargo Sp. z o.o. prosto z Holandii

29 listopada 2020 r. przez polsko-niemieckie kolejowe przejście graniczne Węgliniec-Horka wjechał transport pierwszych czterech dwuczłonowych zespołów trakcyjnych DM90, które SKPL Cargo Sp. z o.o. kupiło od Nederlandse Spoorwegen. Umowa ramowa zawarta z głównym przewoźnikiem pasażerskim w Holandii daje możliwość nabycia aż 48 jednostek tego typu.

Do Polski na razie trafiły 4 pociągi o numerach 3429, 3431, 3435 i 3445, które w latach 2013 i 2014 przeszły remont. Swoją drogę rozpoczęły od terminala TMA w Houtrakpolder w Amsterdamie. Kolejne pociągi czekają już na transport w porcie w Amsterdamie. Przed wyruszeniem do regularnej jazdy, zespoły trakcyjne muszą zostać dostosowane do obecnych wymagań.

Pochodzące z Holandii DM90 produkowane były pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a ich eksploatacja została ostatecznie zakończona w związku z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy z początkiem 2018 i stuprocentową elektryfikacją sieci kolejowej użytkowanej przez NS.

SKPL Cargo posiada już doświadczenie z holenderskim kontrahentem. Wcześniej operator kupił pociągi Wadloper, które są obecnie użytkowane. Warto zaznaczyć, że zestawy pociągów DM90 mogą działać w połączeniu z eksploatowanymi Wadloperami.