Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Nowy tramwaj Lajkonik II już w Krakowie

Pierwszy z 60 tramwajów Lajkonik II dla MPK Kraków dotarł do zajezdni tramwajowej Podgórze. Teraz przewoźnik przygotuje pojazd do eksploatacji na linii. Nowe składy zastąpią wagony z wysoką podłogą.

Nocny transport tramwaju (fot. MPK Kraków)
Nocny transport tramwaju (fot. MPK Kraków)

Wcześniej do Krakowa dojechał Lajkonik, który przechodził w mieście badania i testy, niezbędne do uzyskania homologacji. Sprawdzano m.in. napęd hamowania oraz układ elektryczny i inne elementy, istotne dla prawidłowej eksploatacji, a także bezpieczeństwa. Badania zakończyły się pozytywnie.

Wygląd nowych tramwajów Lajkonik II

Nowe tramwaje Lajkonik II to trzyczęściowe pojazdy niskopodłogowe z czterema wózkami jezdnymi. Drzwi wejściowe o większej niż standardowo szerokości (1400 mm) zapewnią szybką wymianę pasażerów. Specjalna konstrukcja czoła pojazdu zmniejszy ryzyko wciągnięcia pieszego pod pojazd w razie wypadku. W nowych tramwajach będzie więcej przestrzeni z niską podłogą, a także więcej miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w porównaniu do wcześniej zamawianych wagonów. Nowością będą także specjalne oparcia zamontowane dla osób stojących. tramwaje przewiozą jednocześnie 238 pasażerów, w tym 75 osób na miejscach siedzących. Będą wyposażone między innymi w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej, system monitorowania oraz porty USB do ładowania smartfonów. Ergonomiczna kabina i wygodny fotel zapewnią motorniczemu komfortowe warunki pracy.