global Inwestycje Tabor Wydarzenia

ÖBB zainwestuje w kolejne pociągi Nightjet

ÖBB planuje zakup 20 kolejnych siedmioczłonowych pociągów Nightjet nowej generacji. Producentem pojazdów będzie Siemens Mobility. Do 2025 r. na austriackich szynach pojawią się 33 takie składy. Połączą one europejskie miasta w sposób przyjazny dla klimatu.

Nowe pociągi wyróżniać się będą większą przepustowością, komfortem i większą prywatnością w trakcie nocnej podróży.

– Budujemy europejską sieć nocnych pociągów przyszłości, które wyruszać będą z Wiednia – mówiła minister ochrony klimatu Leonore Gewessler. – Wymaga to posiadania nowoczesnych pociągów. Pierwsze Nightjety wyruszą w trasę w 2023 r. Osobiście nie mogę doczekać się tych podróży – mówiła minister.

 

Do inwestycji odniósł się także dyrektor generalny ÖBB Andreas Matthä.

Zamówienie 20 dodatkowych pociągów nocnych jest istotnym krokiem w rozwoju ÖBB i kreowaniu pozycji spółki na rynku europejskim – podkreślał. – ÖBB jest już największym przewoźnikiem eksploatującym nocne pociągi w Europie. Nowoczesna flota podniesie naszym pasażerom komfort podróży.

 

Pierwsze z 13 pociągów Nightjet, zamówionych w ramach pierwszego przetargu, dostarczone zostaną wiosną 2023 r. Połączą one Austrię i Niemcy z Włochami.

W ramach drugiej umowy austriacki przewoźnik zamówi kolejnych 20 pociągów. Kursować będą one na linii łączącej Wiedeń oraz Innsbruck z Hamburgiem i Amsterdamem, a także na odcinku Wiedeń – Bregenz i Zurych.

Nowe pociągi będą również obsługiwać połączenia z Grazu do Zurychu oraz z Zurychu do Hamburga i Amsterdamu.

Do 2025 roku w Austrii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii i Holandii będą eksploatowane 33 składy Nightjet nowej generacji, które zastąpią dużą część istniejących pociągów.

Siedmioczłonowe Nightjety nowej generacji składają się z dwóch wagonów z miejscami do siedzenia, trzech wagonów z kuszetkami i dwóch wagonów sypialnych. Projekt łączy najnowocześniejsze wzornictwo z jeszcze większym komfortem. W nowym wagonie kuszetkowym minikabiny zapewniają znacznie więcej prywatności podróżującym w pojedynkę i zapewniają przyjemny i spokojny dojazd do celu. Podróżowanie wagonem sypialnym będzie jeszcze wygodniejsze, ponieważ w przyszłości wszystkie przedziały będą miały własną toaletę i prysznic.

Nowością na pokładzie jest bezpłatne WiFi, które wcześniej było ograniczone do Railjetów w transporcie dalekobieżnym, a teraz będzie dostępne również dla podróżnych w pociągach nowej generacji.

Dodaj komentarz