Pasażer Wydarzenia

Od niedzieli zmieni się rozkład jazdy pociągów. Co warto wiedzieć przed podróżą?

W najbliższą niedzielę (7 listopada) wprowadzona zostanie ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy pociągów. Co się zmieni? W Krakowie oddane do użytku zostaną dwa nowe przystanki – Kraków Swoszowice oraz Kraków Złocień. Powrócą również połączenia na trasie Kraków Bonarka – Bielsko-Biała. Poprawi się oferta połączeń także na Mazowszu – w relacjach Warszawa – Radom.

rozkład jazdy
Fot. Karol Jakubowski / PKP PLK

Korekta rozkładu jazdy obowiązywać będzie od 7 listopada do 11 grudnia. Zmiany umożliwią codzienne kursowanie kilku tysięcy pociągów pasażerskich i towarowych oraz prowadzenie inwestycji na torach. Zarządca infrastruktury kontynuuje realizację projektów z Krajowego Programu Kolejowego o wartości prawie 77 mld zł.

Lepszy dostęp do kolei w Krakowie

Nowe przystanki Kraków Swoszowice na trasie w kierunku Skawiny i Kraków Złocień na linii w kierunku Tarnowa ułatwią codzienne podróże do pracy i szkoły. To kolejne nowe miejsca dostępu do kolei w stolicy Małopolski zapewnione przez PLK w bieżącym roku. Od czerwca podróżni korzystają z przystanku Kraków Opatkowice.

Lepsze połączenia kolejowe

Na kolejowych szlakach korekta pozwala po zakończeniu robót i przejście wykonawców do kolejnych prac. Na trasie Kraków BonarkaBielsko-Biała powrócą bezpośrednie połączenia kolejowe. Wcześniej ze względu na szeroki zakres robót była zastępcza komunikacja autobusowa. Podróżni skorzystają z nowego peronu w Barwałdzie Średnim. W październiku oddano do użytku nowe perony na trasie PoznańSzczecin w miejscowościach Pęckowo i Wronki. Do zmodernizowanych peronów w Lesznie dołączył dodatkowy nowy peron, a drogę na pociąg ułatwiło rozbudowane przejście podziemne na stacji.