Inwestycje Tabor

Olkol z Oleśnicy zmodernizuje 20 lokomotyw PKP Intercity

Spółka Olkol z Oleśnicy wygrała przetarg na modernizację 20 lokomotyw elektrycznych serii EU/EP07 dla PKP Intercity. W ramach kontraktu firma wykona też naprawę okresową na 5-tym poziomie utrzymania.

Przetarg ogłoszony został przez PKP Intercity w 2019 r. Podpisana umowa zakłada realizację naprawy okresowej P5 wraz z głęboką modernizacją lokomotywy w wyniku której powstanie nowy Typ lokomotywy elektrycznej należący do rodziny popularnych w Polsce „siódemek”.

Co to oznacza?

– W ramach przedmiotowej umowy zostanie zrealizowany projekt nowej lokomotywy, na bazie którego Olkol wykona szereg prac modernizacyjnych wraz z końcową certyfikacją pierwszego egzemplarza – informuje przedsiębiorstwo. – Certyfikacja ta będzie już realizowana na bazie przepisów filaru technicznego IV pakietu kolejowego.

 

Kwota kontraktu to  162 mln zł netto co oznacza, że za jedną lokomotywę Olkol otrzyma 8, 1 mln zł netto.

Pierwsza zmodernizowana lokomotywa oddana zostanie w ciągu 18 miesięcy od dnia podpisania umowy. Pozostałe – stopniowo w ciągu następnych 14 miesięcy.

– Zmodernizowane lokomotywy będą posiadały zdecydowanie lepsze walory trakcyjne i będą mogły osiągać prędkość 160 km/h – czytamy w komunikacie zwycięzcy przetargu. – Zostaną zamontowane całkowicie nowe, asynchroniczne silniki trakcyjne, nowe falowniki i przetwornice.

 

Lokomotywa zostanie wyposażona w nowoczesny system sterowania oraz system TCMS. Całkowicie przebudowana zostaną również kabiny maszynisty gdzie zostaną zamontowane nowe pulpity, fotele maszynisty i pomocnika, klimatyzacja, radia GSM-R oraz instalacja pod system ETCS. Zmian będzie tak dużo, że śmiało można powiedzieć, że będziemy mieli do czynienia praktycznie z nowym pojazdem.

Utrzymanie i modernizacja lokomotyw elektrycznych pozostanie naszym najważniejszym zadaniem. Specjalizujemy się nie tylko w lokomotywach EU07, ale i pozostałych wykorzystywanych na polskim rynku. Szczególnie istotna jest waga modernizacji – mamy w tym zakresie do zaoferowania bardzo ciekawe produkty i jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania umowy z PKP Intercity na modernizację lokomotyw do typu EU07A. Uważamy się za pioniera w tej dziedzinie” – powiedział Bogusław Kowalski, prezes zarządu Olkol-u.

 

Spółka Olkol taki kontrakt uzyskała po raz pierwszy. Dla sprawnej realizacji zadania zwiększone zostanie zatrudnienie. Firma zainwestuje także w park maszynowy oraz nowoczesne narzędzia.

Dodaj komentarz