Aktualności

Ostatnia szansa na porozumienie w WKD. Czy będzie strajk?

We wtorek 28 listopada odbyło się spotkanie pomiędzy Zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce. Mediacje niestety nie przyniosły żadnych skutków. ZZM odrzucił propozycję wypłaty dodatkowej premii zaproponowanej przez Zarząd spółki WKD.

Fot. Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)

To było już kolejne spotkanie maszynistów z władzami spółki. Strony nie doszły do porozumienia mimo tego, że Zarząd WKD zrealizował porozumienie zaakceptowane w czerwcu 2023 przez reprezentację wszystkich związków zawodowych działających w WKD. Pracownicy otrzymali wówczas podwyżki wynagrodzeń od dnia 1 lipca 2023 r. w wysokości 500 zł brutto/os w uposażeniu zasadniczym.

Podczas ostatniego spotkania przewoźnik zaproponował maszynistom dodatkową – jednorazową premię do wynagrodzenia, jednak ta propozycja została odrzucona. Maszyniści żądają podwyższenia uposażenia o tysiąc złotych brutto z wyrównaniem od 1 lipca, a także o kolejne 800 zł od stycznia przyszłego roku. 

Zarząd spółki podkreśla, że podwyżki dla maszynistów były wprowadzane corocznie przez ostatnie pięć lat, a w samym 2022 i 2023 roku było to każdorazowo po 500 zł/os w uposażeniu zasadniczym. Spółka pozostaje otwarta na kolejne spotkania ze Związkiem Zawodowym Maszynistów w celu znalezienia rozwiązania sytuacji. Sytuacja finansowa WKD nie pozwala na uruchomienie drugiej w tym roku podwyżki wynagrodzeń – czytamy w oficjalnym komunikacie spółki.

15 listopada 2023 w godzinach 6:00 – 8:00 odbył się strajk ostrzegawczy zaplanowany przez ZZM oraz NSZZ. Wszystkie pociągi WKD zatrzymały się wówczas na najbliższej stacji lub przystanku osobowym. Takie działanie miało na celu wywrzeć presję na zarządzie spółki. 

Następne spotkanie mediacyjne zaplanowano na wtorek 5 grudnia 2023. Jeśli strony nie dojdą znów do porozumienia, możliwy jest strajk generalny.

Dodaj komentarz