global Pasażer

Paryż podnosi ceny biletów na metro i autobusy. Powodem Igrzyska Olimpijskie

W czasie tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu bilety na przejazd komunikacją miejską zdrożeją nawet dwukrotnie. Decyzję tę podjął paryski zarząd transportu publicznego. Pierwsze informacje na ten temat opublikował dziennik „The Guardian”. Według gazety, podwyżki obowiązywać będą od końca lipca do początku września.

Bilety na paryskie metro zdrożeją. Wzrośnie także koszt podróży autobusem (fot. Clicsouris /  Wikimedia Commons))
Bilety na paryskie metro zdrożeją. Wzrośnie także koszt podróży autobusem (fot. Clicsouris / Wikimedia Commons))

Bilet na metro w stolicy Francji między 20 lipca a 8 września kosztować będzie 4 euro – obecnie to 2,15 euro. Obecnie za podróż autobusem zapłacilibyśmy 2,50 euro. W okresie Igrzysk Olimpijskich oraz Paraolimpijskich bilet kosztować będzie 5 euro.

Pierwsze informacje o możliwych podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej w czasie trwania sportowej imprezy pojawiły się w listopadzie 2023 r. Mieszkańcy nie kryją oburzenia tym faktem. Jak informuje „The Guardian”, cytując paryżan, „ruch władz jest nieuczciwy wobec mieszkańców i turystów.

Urzędnicy podkreślają, że podwyżki nie dotkną mieszkańców. Większość osób, które regularnie podróżują po stolicy Francji, posiadają bilet okresowy – będzie on obowiązywał także między 20 lipca a 8 września. Dotyczy to także biletów zakupionych nawet na dzień przed wprowadzonymi podwyżkami.

Podwyżki mają zniwelować „zatory” na najbardziej obleganych stacjach metra. Według danych przytaczanych przez TG, z komunikacji miejskiej każdego dnia korzysta ok. 4 mln osób. Bilet okresowy posiada 430 tys. pasażerów.

Źródło: The Guardian, Interia.pl

Dodaj komentarz