Wydarzenia

PESA Bydgoszcz dostarczy nowe pociągi dla Wielkopolski

PESA Bydgoszcz dostarczy cztery nowe pięcioczłonowe pociągi do Wielkopolski. Każdy ze składów będzie liczył minimum 240 miejsc siedzących. Producent wyposaży pojazdy w w defibrylator, klimatyzację, biletomaty, system informacji pasażerskiej, Wi-Fi czy monitoring. Umowę na dostawę pojazdów podpisali w Poznaniu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Pociągi Elf II dostarczy firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Pociąg Elf II od PESA Bydgoszcz (fot. nadesłane)
Pociąg Elf II od PESA Bydgoszcz (fot. nadesłane)

Nowe Elfy, które rozwijać będą prędkość do 160 km/h, wyjadą na trasy zelektryfikowane, w szczególności na tory Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

– Konsekwentnie, od lat, staramy się poprawić warunki funkcjonowania kolejowego transportu pasażerskiego w naszym regionie, zwłaszcza przez zakupy taborowe. To ogromne nakłady – informuje Marszałek Marek Woźniak. – Do tej pory wydaliśmy ponad 1 miliard 173 miliony złotych na inwestycje w tabor. Z czego wkład funduszy Samorządu Województwa Wielkopolskiego to 703 miliony złotych, 441 milionów złotych stanowią środki Unii Europejskiej, natomiast z budżetu państwa dotychczas trafiło – jako wkład w projekcie unijnym – 28 milionów złotych – dodaje Marszałek.

 

Koszt zakupu nowych pociągów dla Wielkopolski to ponad 142 mln zł. Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje inwestycję kwotą 115,2 mln zł (81,02 proc.).

– Najnowsza inwestycja zdecydowanie poprawi warunki oferty przewozowej, której realizacja jest niestety coraz droższa – mówi marszałek Woźniak. – W minionym roku wartość dopłaty Samorządu Województwa Wielkopolskiego do biletów wyniosła 280 milionów złotych, w tym roku będzie to około 320 milionów złotych.

 

Nowy tabor zostanie wyposażony w system ERTMS/ETCS, czyli Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym. Dostęp do pojazdu zapewnią po dwie pary drzwi na stronę każdego członu. producent przystosuje składy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdzie się w nich toaleta z możliwością wjazdu na wózku inwalidzkim, pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących, a także rampy.

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak przypomniał, że pierwsze pociągi, o napędzie spalinowym, Samorząd Województwa Wielkopolskiego kupił ponad dwadzieścia lat temu w ZNTK Poznań.

– Obecnie Województwo Wielkopolskie jest właścicielem 74 pojazdów, z czego 25 to spalinowe szynobusy, a 49 to elektryczne zespoły trakcyjne. Nasze pojazdy z Pesy Bydgoszcz charakteryzują się niską awaryjnością i są cenione przez pasażerów – zaznaczył Wicemarszałek Jankowiak.

 

Maciej Maciejewski,  Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży firmy Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA przypomniał:

Współpraca między nami a województwem rozpoczęła się w 2006 roku, od tego momentu dostarczyliśmy kilkanaście pojazdów spalinowych, a po nich przyszedł czas na EZT-y. Były one kupowane przez Województwo Wielkopolskie i przekazywane przewoźnikowi -Kolejom Wielkopolskim. Cieszę się, że Marszałkowie mają dobre zdanie o naszych pojazdach, ale to także zasługa Kolei Wielkopolskich, które je obsługują. Tę solidność wiele osób w tym rejonie Polski ma we krwi, z czego się bardzo cieszymy. Wiemy, że kolejne cztery pojazdy trafią w dobre ręce.

 

Dodaj komentarz