Raport z Polski Wydarzenia

PESA Bydgoszcz dostarczy pierwsze dwa ezt dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Samorząd województwa kupuje siedem nowoczesnych pociągów elektrycznych klimatyzowanych, energooszczędnych, nafaszerowanych elektroniką – które zastąpią ostatnie jeżdżące po torach w naszym regionie wysłużone składy starszych generacji. Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska oraz prezes bydgoskiej Pesy Krzysztof Zdziarski i wiceprezes Maciej Maciejewski podpisali dziś (9 kwietnia) umowę w sprawie dostawy pierwszych dwóch czteroczłonowych zespołów trakcyjnych, które ruszą w swoje pierwsze trasy latem 2027.

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

– Nowe pojazdy to szczyt techniki w swojej klasie, będą m.in. wykorzystywać energię z hamowania do ładowania akumulatorów. Te zakupy pozwolą na obsługiwanie stu procent połączeń wyłącznie nowymi składami – powiedział przed podpisaniem dokumentu marszałek Piotr Całbecki. Dodał, że nowe otwarcie w myśleniu o transporcie publicznym w naszym regionie obejmuje m.in. integrację komunikacji kolejowej i autobusowej, co oznacza zintegrowane miejsca przesiadkowe i zintegrowane rozkłady jazdy.

 

Ekologia, energooszczędność, radykalne wyciszenie wnętrz, nowy design – tak zalety zamówionych pojazdów szynowych scharakteryzował prezes Krzysztof Zdziarski. Podkreślił, że połowa wartości pojazdu to wartość elektronicznych systemów sterowania.

Pierwsze dwa pociągi – każdy kosztuje 47 mln złotych – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego sfinansuje ze środków rządowych w ramach programu Polski Ład. Pesa, która jest wybranym w przetargu dostawcą, zapewnia wliczoną w cenę ośmioletnią obsługę gwarancyjną.

Kolejne pięć pociągów Samorząd sfinansuje ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027 i Krajowego Planu Odbudowy.

Dodaj komentarz