Tabor

PESA Bydgoszcz wygrywa kontrakt na 62 ezt dla Rumunii

PESA Bydgoszcz wygrała przetarg na dostawę 62 elektrycznych zespołów trakcyjnych, ogłoszony przez Rumuńską Agencję Reformy Kolejnictwa (ARF). Pojazdy trafią do kolei regionalnych, dla trzech regionów: Bukareszt, Cluj oraz Iasi. Przetarg wart jest 3 mld zł.

Fot. PESA Bydgoszcz
Fot. PESA Bydgoszcz

Kontrakt, który zdobyła PESA Bydgoszcz, zawiera zarówno produkcję 62 ezt, jak i usługę utrzymania pojazdów w okresie 15 lat (prawo opcji na kolejne 15 lat), z uwzględnieniem wybudowania na terenie 3 nieruchomości kolejowych 3 nowoczesnych centrów utrzymania dla wszystkich 62 zestawów trakcyjnych.

– Zamówienia nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Rumuńskich to ważny krok w realizacji Strategii PESA 2030+ w kontekście ekspansji zagranicznej. To kolejny kraj Trójmorza, do którego dostarczymy nasze najbardziej zaawansowane technologicznie pojazdy i będziemy tworzyć lokalne centra utrzymaniowe. Zwiększanie obecności PESA w tym rejonie to także jeden z elementów przygotowań do zaoferowania pojazdów klasy HS dla linii realizowanych w ramach Via Baltica – podkreśla Krzysztof Zdziarski, prezes PESA Bydgoszcz.

 

Rumuńska agencja ARF już wcześniej informowała o wyborze oferty PESA w drugim postępowaniu – na zakup 29 EMU (elektrycznych zestawów trakcyjnych) INTER-REGIO (RE-IR) dla regionu Bukareszt.

Budżet tego przetargu to ok. 1.2 miliarda zł. Oferta obejmuje dostawę pojazdów z usługą utrzymania w okresie 15 lat z możliwością przedłużenia umowy na utrzymanie na kolejne 15 lat. W tym przetargu PESA rywalizowała z francuską firmą Alstom, która po ogłoszeniu zwycięstwa bydgoskiego producenta złożyła w tej sprawie odwołanie. Trwa procedura rozpatrywania tego odwołania, a ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść jeszcze w tym roku.

PESA aktywnie uczestniczy i będzie uczestniczyć w kolejnych przetargach organizowanych przez miasta rumuńskie na zakup tramwajów dla Oradea, Bukaresztu, Ploesti, Iasi, Bukareszt, Galati. Wyżej wskazane projekty wpisują się w strategię rozwoju PESA na lata 2030+ zarówno w obszarze produkcji tramwajów jak i pociągów elektrycznych.

Obecność PESA w Rumunii rozwijana jest od roku 2012. W maju 2023 producent zrealizował dostawę 17 tramwajów dla miasta Craiova, wcześniej dostarczył 16 tramwajów dla miasta Iasi. Projekt zakończony w 2021 roku i dostarczony bez żadnych opóźnień, a nawet przed terminem. W 2012 roku PESA dostarczyła 4 tramwaje do Cluj zakupione z budżetu miasta Cluj.

Dodaj komentarz