Inwestycje Targi Wydarzenia

PESA Bydgoszcz i PKN Orlen z ofertą wodorową

PESA Bydgoszcz i PKN Orlen podpisały porozumienie o współpracy przy przygotowaniu dla przewoźników kolejowych oferty dostaw taboru wraz z dostawami wodoru i rozwiązaniami umożliwiającymi tankowanie pojazdów. Sygnowanie dokumentów miało miejsce w trakcie Międzynarodowych Targów Kolejowych InnoTrans w Berlinie.

Fot. PESA Bydgoszcz
Fot. PESA Bydgoszcz

Jednym z wydarzeń pierwszego dnia targów InnoTrans 2022 była prezentacja manewrowej lokomotywy wodorowej, wyprodukowanej przez PESA Bydgoszcz i PKN Orlen. Ponadto spółki pokazały mobilną stację tankowania.

W Polsce, podobnie jak w Europie, wdrażanie technologii wodorowych w transporcie szynowym zdecydowanie przyspiesza. Z punktu widzenia przewoźników kolejowych dla wprowadzenia do eksploatacji pojazdów szynowych zasilanych z ogniw wodorowych kluczowe znaczenie ma rozwiązanie kwestii dostaw wodoru oraz jego tankowania.

– Dzisiaj nikt już nie zastanawia się, czy pojazdy wodorowe wyjadą na polskie tory, bo to proces nieuchronny. W rozmowach z przewoźnikami najczęściej pytani jesteśmy właśnie o to, jak rozwiążemy kwestie tankowania wodoru. Dlatego tak ważne jest podpisane dzisiaj porozumienie – to jasny sygnał dla rynku – produkowane przez PESA pojazdy mają zapewnione dostawy wodoru – podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA.