Tabor

PESA pojedzie wodorową lokomotywą na Hel! Atrakcja przygotowana na targi Trako

Pesa w ciągu najbliższych dni dwukrotnie dojedzie do Helu. Co ciekawe, taki przejazd już się odbył miesiąc temu, ale pod osłoną nocy i miał charakter nieoficjalny.

Fot. Archiwum

Pesa Bydgoszcz przygotowała specjalne dwa przejazdy składu wagonowego, który będzie prowadzony przez wodorową lokomotywę SM42-6Dn. Pierwszy przejazd odbędzie się w niedzielę, drugi z kolei już podczas targów TRAKO.

Zaplanowaliśmy dwa przejazdy na Hel, pierwszy organizowany w niedzielę z Orlen dla mediów, ma charakter bardziej edukacyjny, z promocją zielonej energii, wodoru i ekologii. Dla nas najważniejszy będzie przejazd podczas Trako, na który zaprosiliśmy przedstawicieli branży kolejowej, partnerów, a nawet samorządowców z półwyspu Helskiego. Chcemy pokazać, że szynowe pojazdy zasilane wodorem są doskonałym rozwiązaniem dla przewoźników regionalnych i intermodalu – powiedział Maciej Grześkowiak, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych w Pesie Bydgoszcz.

Co ciekawe, taki przejazd został już zrealizowany miesiąc temu. Miał on charakter testowy, podczas którego sprawdzano m.in. różne nachylenia toru.

Przejazd na Hel wodorową lokomotywą na zakończenie Trako to dla nas święto, zwieńczenie trzech lat pracy nad pierwszym polskim pojazdem szynowym zasilanym wodorem – dodał M. Grześkowiak.

W czwartek zaplanowano wyjazd składu ze stacji Gdynia Główna około 13:50.

Przypomnijmy, że w czerwcu br. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał świadectwo dopuszczenia do ruchu dla wodorowego pojazdu Pesy. To pierwsza na świecie manewrowa lokomotywa wodorowa z homologacją.

Dodaj komentarz