Tabor Tramwaje

Pierwsze dwa tramwaje Citadis X05 od Alstom dotarły do Aten

Alstom dostarczył do stolicy Grecji pierwsze dwa z 25 tramwajów Citadis X05 zamówionych w lipcu 2018 r. przez Attiko Metro – zarząd transportu miejskiego w Atenach. Pod koniec września tramwaje rozpoczną testy dynamiczne. Do ruchu pasażerskiego pojazdy dopuszczone zostaną w lutym 2021 r.

Fot. Alstom

Nowe tramwaje kursować będą w istniejącej sieci miejskiej oraz na planowanych przedłużeniach. Dostawa ostatniego, 25 pojazdu planowana jest do końca maja 2021 r.

– Alstom z dumą wprowadza do Aten tramwaje najnowszej generacji. Dostarczając niezawodny i nowoczesny tabor, zobowiązujemy się do wspierania rozwoju transportu miejskiego w Atenach, dalszego zwiększania przepustowości i dostępności istniejących linii oraz ich rozbudowy – powiedział Stavros Vlachos, dyrektor zarządzający Alstom Greece.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel Attiko Metro.

– Naszym obowiązkiem jest przyczynienie się do bardziej zrównoważonej i zielonej mobilności w Atenach. Wiemy, jak ważne jest, aby wszyscy mieli tramwaje najnowszej generacji, aby zapewnić ulepszony, przyjazny dla środowiska i przyjemniejszy transport miejski – powiedział dyrektor generalny Attiko Metro, Nikos Kouretas.

 

Oprócz produkcji i dostaw tramwajów Alstom jest również odpowiedzialny za testy na miejscu, szkolenia i usługi gwarancyjne, a także części zamienne do pojazdów. Są to pierwsze tramwaje Alstom sprzedane w Grecji, po tym, jak firma dostarczyła 28 pociągów metra na początku 2000 roku do pierwszego projektu metra w Atenach.

Nowoczesne tramwaje Citadis X05 uzupełnią istniejącą flotę lekkich pojazdów szynowych do użytku w sieci w Atenach i Pireusie. Ta najnowsza generacja z gamy Citadis zapewnia pasażerom doskonałe wrażenia dzięki o 20 proc. większej powierzchni szklanej, diodom LED zapewniającym miękkie, jednorodne oświetlenie, dużymi pojedynczymi siedzeniami i informacjom o podróży na dużych ekranach za pośrednictwem systemu telematycznego. Pięcioczłonowe tramwaje będą miały 33 metry długości i pomieszczą 294 pasażerów. Podwójne drzwi na całej długości tramwaju zapewniają lepszą dostępność.

Citadis X05, najnowsza wersja gamy Citadis, oferuje szereg nowych technologii, w tym silniki z magnesami trwałymi zapewniające wyższą wydajność, a także zoptymalizowane HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), które łącznie zmniejszają zużycie energii o 25 proc. Uproszczona integracja i konserwacja podsystemów zmniejsza koszty cyklu eksploatacji, a tramwaj w 97 proc. nadaje się do recyklingu. Do tej pory Citadis X05 był sprzedawany w takich miastach jak Sydney, Paryż, Nicea, Awinion, Caen, Lusail, Frankfurt i Ateny.

2700 pojazdów z gamy Citadis zostało sprzedanych w 60 miastach na całym świecie. Tramwaje Citadis pokonały ponad 1 miliard kilometrów i przewiozły 10 miliardów pasażerów od czasu wprowadzenia pierwszego tramwaju do użytku w 2000 roku.