Aktualności Wydarzenia

Pierwsze Elf-y 2 dotrą do Krakowa jeszcze w czerwcu!

Delegacja małopolskiego urzędu marszałkowskiego na czele z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką odwiedziła bydgoską Pesę, która realizuje zamówienie na 4 elektryczne zespoły trakcyjne Elf 2 dla Kolei Małopolskich. 

fot. www.malopolska.pl

Pierwszy pojazd przeszedł pozytywnie badania homologacyjne dla danego typu i jest w trakcie oczekiwania na zezwolenie. Kolejne pojazdy są w trakcie produkcji.

Cały proces produkcji podlega również bieżącej kontroli Inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego, którzy działają w imieniu Województwa Małopolskiego. Razem z wicemarszałkiem zakład w Bydgoszczy odwiedził m.in. Karol Rytlewski – Dyrektor Departamentu Utrzymania Taboru w Kolejach Małopolskich.

Wicemarszałek Łukasz Smółka powiedział:

– zakup nowoczesnych składów Elf2 jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wartość projektu to ok. 109 mln zł. Za wykonanie nowego taboru odpowiada PESA Bydgoszcz S.A.

 

– Warto wspomnieć, że już w 2019 roku wyboru foteli pasażerskich składów Elf2 dokonali uczniowie Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie oraz mieszkańcy Małopolski – dodał.

 

Zamówione pojazdy typu Elf2 są nowoczesne, ekonomiczne i komfortowe oraz przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi (m.in. winda automatyczna i rozkładana rampa umożliwiające wejście i wyjście osób o ograniczonej zdolności poruszania się, przewijak dla niemowląt, pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu).