Inwestycje

Pierwsze pociągi przejadą nowym mostem kolejowym w Krakowie

Fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK

Ma 234 metry długości i niemal 9 metrów szerokości. Składa się z trzech łukowych przęseł i waży 8 ton – tak wygląda nowy most kolejowy nad Wisłą w Krakowie. To pierwsza z trzech przepraw, które do końca 2021 r. wybudują PKP PLK.

Pierwsze pociągi pojadą nowym mostem już dziś wieczorem. Inwestycja, warta ponad 1 mld zł, poprawi komfort przewozów pasażerskich na południu Polski. Pociągi pojadą po moście z prędkością 100 km/h.

– Dzisiaj udostępniony do ruchu zostaje nowy most kolejowy w Krakowie. Inwestujemy w nowoczesną kolej w całym kraju – m.in. w dużych aglomeracjach. Nowa infrastruktura oznacza większe możliwości dla przewozów aglomeracyjnych i znaczne skrócenie czasu przejazdu. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

Przejazdy pociągów po nowym torze to rozpoczęcie kolejnego etapu krakowskich inwestycji.

– Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych w Krakowie mają tak duży zakres, że można je porównać z budową nowej kolei. Nowe przystanki, mosty i estakady zwiększają możliwości podróży dla mieszkańców aglomeracji, Polski i pasażerów połączeń międzynarodowych. Kolej staje się bardziej dostępna – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Czytaj dalej >