Tabor

Pierwszy nowy pociąg w POLREGIO

W czwartek 27 kwietnia na warszawskim Dworcu Wileńskim odbyło się uroczyste przekazanie wyprodukowanego przez PESA Bydgoszcz pociągu Link.

Nowa jednostka jest jednym z kilku pojazdów tego typu, które już wkrótce będą jeździć w barwach POLREGIO – największego polskiego pasażerskiego przewoźnika kolejowego. To nowy etap w historii Przewozów Regionalnych. Nowe składy PESA Link to pierwsze z nowoczesnych pojazdów, które zasilą flotę POLREGIO. – Już w tym roku na polskich torach pojawią się pierwsze z ponad 50 nowoczesnych składów. Wśród nich znajdą się zarówno zupełnie nowe, wyprodukowane przez krajowych producentów pociągi, jak i kompleksowo zmodernizowane składy. Zaprezentowany dziś Link to sprawdzony i doceniany przez pasażerów tabor.

Stąd też plan na rozszerzenie zamówienia o kolejne dwa pojazdy. Łącznie zakupimy pięć pojazdów tego typu. Warto dodać, że jako pierwszy regionalny przewoźnik będziemy posiadać pociągi z dedykowanymi strefami dla najmłodszych pasażerów, którzy dopiero zaczynają przygodę z koleją – powiedział Krzysztof Zgorzelski, Prezes POLREGIO. – Zakup pociągów PESA Link przez POLREGIO to kolejny etap skutecznie prowadzonej restrukturyzacji spółki. To najlepszy dowód na to, że firma myśli o dalszym rozwoju i umacnianiu pozycji rynkowej.

Wierzę, że docenią to także pasażerowie, którzy korzystają z usług największego w Polsce przewoźnika kolejowego, co przełoży się na wyniki finansowe spółki. ARP jako większościowy udziałowiec, tak jak dotychczas, będzie wspierał spółkę w dalszych działaniach rozwojowych – podsumował Marcin Chludziński, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. Realizowane obecnie plany modernizacyjne są efektem bardzo dobrej kondycji finansowej Spółki. W zeszłym roku po raz pierwszy w swojej 15-letniej historii Spółka osiągnęła dodatni wynik finansowy we wszystkich obszarach działalności. – 51,2 mln zysku netto, w tym 12,4 mln zł ze sprzedaży, to efekt skutecznie prowadzonej restrukturyzacji firmy – dodaje Prezes Zgorzelski i zapowiada, że firma planuje zakończyć ten rok z wynikiem na poziomie ok. 43-44 mln zł zysku. Poza wymianą pociągów, POLREGIO rozszerza ofertę połączeń, rozwija nowoczesne kanały sprzedaży biletów oraz zacieśnia współpracę z innymi przewoźnikami, w tym z autobusowymi, wprowadzając zintegrowane bilety. – Polska gospodarka jest coraz lepiej działającym organizmem, a linie kolejowe stanowią ważną część jego krwiobiegu.