Pasażer Tabor Wydarzenia

Pierwszy pociąg Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych już na torach [ZDJĘCIA]

Pociągi powróciły na trasę z Wrocławia do Jelcza-Laskowic. W inauguracyjnym przejeździe Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych wzięli udział samorządowcy odpowiedzialni za uruchomienie reaktywowanego po latach połączenia. Nowa linia do regularnego rozkładu pasażerskiego zostanie włączona wraz z nowym rozkładem jazdy od 12 grudnia.

Fot. Koleje Dolnośląskie

Powstanie kolei aglomeracyjnych na Dolnym Śląsku staje się faktem. Pierwszą obsługiwaną linią będzie nowa linia do Jelcza-Laskowic. Jej uruchomienie pozwoli po raz pierwszy od 20 lat na kolejowe skomunikowanie tej części województwa ze wschodnią częścią Wrocławia.

Uruchomienie połączenia jest możliwe dzięki podpisaniu porozumienia przez zarząd województwa dolnośląskiego z przedstawicielami gmin Wrocław, Jelcz-Laskowice i Czernica, które będą wspólnie partycypować w kosztach realizacji połączenia.

– Od lat rozwijamy kolej na Dolnym Śląsku, dlatego tym bardziej cieszymy się, że dołożymy swoją cegiełkę do budowania kolei aglomeracyjnej w regionie – podkreśla Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Tabor KD będzie wykorzystywany do obsługi połączeń Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych. Początkowo jedynie na trasie do Jelcza-Laskowic, lecz w przyszłości chcemy rozwijać połączenia aglomeracyjne we Wrocławiu, ale też w innych dolnośląskich aglomeracjach.

 

Współpraca samorządów

Zarząd województwa dolnośląskiego planuje dalszy rozwój Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych. W oparciu o przejrzysty model rozliczeń, organizator ruchu kolejowego w regionie w przyszłości chce rozwijać ideę kolei aglomeracyjnych. Jak podkreśla marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski, połączenia do Jelcza-Laskowic to dopiero początek rozwoju DKA.