Przewozy towarowe

Pierwszy pociąg kontenerowy z Turcji do Rosji przejechał przez korytarz BTK

Russian Railways Logistics i turecki operator logistyczny Pasifik Eurasia Logistics zorganizowały wysyłkę pierwszego pociągu kontenerowego z Turcji do Rosji wzdłuż korytarza kolejowego Baku-Tbilisi-Kars (BTK).

Skład, liczący łącznie 15 wagonów wypełnionych sprzętem AGD, wyruszył ze stacji Marshandiz (Ankara) do stacji granicznej Akhalkalaki w Gruzji 29 stycznia. Tam kontenery zostaną przeładowane z platform o rozstawie 1435 na platformy o rozstawie 1520, a następnie przejdą przez BTK w tranzycie przez terytorium Gruzji i Azerbejdżanu do stacji docelowej w Rosji – Worsino (region Kaługa).

Pasifik Eurasia Logistics i Russian Railways Logistics po raz pierwszy wysyłają pociąg na tej trasie. Działanie te zmniejsza koszty logistyki i skraca czas dostawy.

Rozwój międzynarodowych korytarzy transportowych jest jednym z priorytetowych zadań RZD Logistics. Trasa te wpisana zostanie do stałych tras eksploatowanych przy realizacji przewozów towarowych do Turcji. Korytarz kolejowy Baku-Tbilisi-Kars otwiera przed spółką nowe perspektywy, poszerza zakres usług logistycznych dla naszych klientów oraz przyczyni się do wzrostu ruchu towarowego z Turcją oraz wzrostu handlu rosyjsko-tureckiego – powiedział Dmitrij Murev, Dyrektor Generalny Logistyki Kolei Rosyjskich.