Inwestycje Tramwaje

Pierwszy tramwaj przejedzie po al. Pawła Adamowicza jeszcze w tym miesiącu

Fot. Krzysztof Wojciechowski/DRMG

Pierwszy tramwaj przejedzie nową al. Pawła Adamowicza w Gdańsku już w połowie maja. Wcześniej – na początku 2020 r. – aleja oddana została do użytku kierowcom samochodów.

– Wkrótce ruszą testowe podróże tramwajów. Tak jak obiecywaliśmy, robimy wszystko, aby do końca maja tramwaj pomknął al. Adamowicza, połączył naszą nową szkołę na ul. Lawendowe Wzgórze, właśnie z ul. Bulońską i z Pieckami – Migowem – informuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Testy tramwajów, linii tramwajowej, ruszają w drugiej połowie maja.

 

W styczniu 2020 r. udostępniono aleję Pawła Adamowicza i estakadę wenecką nad potokiem siedlickim kierowcom. Trasa połączyła ul. Bulońską z Warszawską – południowe dzielnice Gdańska z nadmorskimi.

Na ukończeniu są prace związane z budową linii tramwajowej między Pieckami – Migowem a Jasieniem. Zgodnie z harmonogramem inwestycja oddana zostanie pod koniec maja. W kolejnym etapie odbędą się procedury odbiorowe i pozyskiwanie koniecznych do uruchomienia trasy pozwoleń.

Komunikacja tramwajowa dociera do kolejnych dzielnic Gdańska, dzięki czemu coraz więcej mieszkańców może korzystać z tego typu połączeń. Intensywnie pracujemy nad tym, aby wraz z Nową Warszawską i trasą Gdańsk Południe – Wrzeszcz, nową ramą komunikacyjną połączyć górny i dolny taras. Te połączenia są kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania komunikacji publicznej w naszym mieście – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

 

W związku z trwającą pandemią, prace odbiorowe mogą się przedłużyć. Po uruchomieniu linii prace trwać będą jeszcze na w obrębie skrzyżowania ul. Jabłoniowej z Warszawską. Konieczna będzie przebudowa odcinka – wzmocnienie gruntu w obszarze ul. Jabłoniowej. Do tego wykorzystanych zostanie ponad tysiąc pali. Prace potrwają do końca sierpnia.

Prace na al. Pawła Adamowicza realizuje konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu. Wartość inwestycji to ok. 243 mln zł.

Źródło: gdansk.pl

Dodaj komentarz