Wydarzenia

Pijany pracownik ochrony pociągu. Mężczyzna miał 1,5 promila

Zamiast pilnować porządku z pociągu, pracownik ochrony spożywał alkohol. W momencie zatrzymania mężczyzna miał w organizmie prawie 1,5 promila.

Fot. Straż Ochrony Kolei
Fot. Straż Ochrony Kolei

Do incydentu doszło w pociągu dalekobieżnym relacji Warszawa Wschodnia – Świnoujście. Pracownik Biura bezpieczeństwa PKP Intercity poinformował telefonicznie Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Łodzi o wątpliwościach co do trzeźwości pracownika ochrony składu.

Po przybyciu pociągu do stacji Łódź Chojny do składu weszli funkcjonariusze SOK, aby zweryfikować zgłoszenie.

Funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego ochroniarza – informują Strażnicy. – Mężczyzna, w chwili zatrzymania, przebywał w przedziale pociągu, rozsiewając wokół silną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że 42-letni pracownik firmy ochroniarskiej miał 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Ujętego ochroniarza przekazano przybyłym na miejsce funkcjonariuszom z Komisariatu VIII Policji w Łodzi, celem dalszego postępowania.

Zgodnie z art. 58 ust. 3 Ustawy z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym, zarządcy i przewoźnicy kolejowi obowiązani są do zapewnienia ładu i porządku na obszarze kolejowym oraz w pociągach i innych pojazdach kolejowych. W związku z powyższym PKP Intercity jako przewoźnik kolejowy wspierając działania służb m.in. Straży Ochrony Kolei w zapewnieniu bezpieczeństwa zawiera z Agencjami Ochrony umowy na świadczenie usług ochrony fizycznej osób i mienia. Realizowana przez podmioty zewnętrzne ochrona osób i mienia w pociągach pasażerskich stanowi uzupełnienie ustawowych obowiązków z zakresu zapewnienia ochrony życia i zdrowia oraz mienia na obszarze kolejowym nałożonych na służby np. Straż Ochrony Kolei.

Dodaj komentarz