global Tramwaje Wydarzenia

Pilzno: tramwaje Astra przechodzą do historii

Historyczny moment dla Pilzna. Tramwaje Škoda LTM 10.08, znane jako Astra, po 24 latach kończą swoją pracę na rzecz mieszkańców. W czwartek 18 marca po raz ostatni wyjechały na tory.

Fot. pmdp.cz

Tramwaje Astra były pierwszymi, które umożliwiły podróże bez barier dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej możliwości poruszania się.

– Jeden z tramwajów pozostanie w Pilźnie i zostanie włączony do floty tramwajów zabytkowych – powiedział René Vávro , rzecznik miejskiego przedsiębiorstwa transportowego w Pilźnie.

 

Ostatnie dwa składy zobaczyć można w eksploatacji dziś na linii nr 1. Jeden z nich – skład  nr 301, który przewiózł pierwszych pasażerów w Pilźnie 16 lipca 1998 r., włączony zostanie do floty pojazdów zabytkowych i trafi do muzeum.

Tramwaje Astra to pierwsze pojazdy wyprodukowane przez Škodę w okresie powojennym. Ich nazwa pochodzi od słów „Tramwaj asynchroniczny”. Pojazd był pierwszym, częściowo niskopodłogowym tramwajem, z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, w tym z wysuwaną platformą.

Do Pilzna dostarczono łącznie 11 takich składów. W roku 2020 stopniowo zaczęto zastępować tramwaje Astra nowymi pojazdami, oferując większy komfort dla pasażerów – większą powierzchnię zajmowała niska podłoga, zainstalowane zostały nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, klimatyzacja oraz systemy zwiększające bezpieczeństwo podróży.

Jak informują czeskie media, część tramwajów została już sprzedana – na części lub jako atrakcja przy autostradzie D10.

Źródło: zdopravy.cz

Dodaj komentarz