Inwestycje Przewozy towarowe Raport z Polski Wydarzenia

PKP Cargo i PKP Energetyka razem na rzecz zielonej energii

PKP Cargo i PKP Energetyka podpisały list intencyjny o współpracy przy tworzeniu najbardziej efektywnych i innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią PKP Cargo wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej z Odnawialnych Źródeł Energii. Dokument sygnowany został podczas Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei.

Fot. PKP Cargo

Do tej pory firmy PKP Cargo i PKP Energetyka współpracowały w ramach umów na dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej oraz działały w inicjatywach branżowych typu Klaster Luxtorpeda czy Centrum Efektywności Energetycznej Kolei. Teraz wieloletnia współpraca poszerzona zostanie o wypracowanie modelu wykorzystania energii elektrycznej, wyprodukowanej w instalacjach  OZE, która będzie zasilać infrastrukturę przewoźnika.

– Spółkom kolejowym w całej Europie zależy na zwiększaniu przewozów. PKO Cargo jest członkiem międzynarodowego porozumienia firm kolejowych i dążymy do tego, aby w 2030 roku 30 proc. ładunków było wożonych pociągami. To bardzo ambitny cel, możliwy do osiągnięcia o ile kolej stanie się jeszcze bardziej efektywna energetycznie i przyjazna środowisku. Stąd pomysł na intensywną pracę nad wykorzystaniem energii ze słońca i wiatru do zasilania naszej infrastruktury. Wybraliśmy partnera, z którym mamy wieloletnie relacje poparte merytoryczną znajomością rozwiązań energetycznych. Mamy konkretny plan, który sprawi, że za kilka lat PKP Cargo stanie się samowystarczalna jeśli chodzi o zasilanie naszych budynków –  powiedział Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.