Raport z Polski Wydarzenia

PKP Energetyka i DB Cargo Polska wspólnie dla Programu Zielona Kolej

PKP Energetyka i DB Cargo Polska podpisały list intencyjny dot. współpracy przy realizacji Programu Zielona Kolej. Celem porozumienia jest wypracowanie zasad zasilania realizowanych przez DB Cargo Polska przewozów kolejowych energią trakcyjną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii (OZE) w 100 proc. w ciągu 3 lat.

 

Pierwsze efekty współpracy odczuć będzie można już w 2022 r. Od stycznia połowa energii trakcyjnej dostarczanej przez PKP Energetyka do DB Cargo Polska będzie przyjazna dla środowiska. Rok później będzie to 100 proc. wolumenu.

Tym samym DB Cargo Polska stanie się Zielonym Przewoźnikiem zasilającym swój tabor w całości energią z OZE i będzie mogło wprowadzić na polski rynek usługi ekologicznego transportu towarów.

– Zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie działalności biznesowej nie odbywa się bez wpływu na środowisko, w którym funkcjonujemy. Mając tę świadomość oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, w ramach grupy DB Cargo, opracowaliśmy dwa produkty „DBeco plus” i „DBeco neutral”. Pierwszy produkt daje klientowi możliwość zasilania zleconych transportów energią elektryczną pochodzącą z OZE, cały proces jest monitorowany i certyfikowany przez TÜV SÜD. Drugi produkt pozwala zamawiającemu skompensować emisję CO2 poprzez udział w ekologicznych projektach – mówi Marek Staszek, prezes zarządu DB Cargo Polska – produkt „DBeco plus” dostępny jest na razie na terenie Niemiec i Austrii. Liczymy iż w ramach podjętej współpracy z PKP Energetyka będziemy mogli rozszerzyć ofertę na polski rynek kolejowy – dodaje.