Aktualności Inwestycje

PKP Energetyka zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury

PKP Energetyka uruchomiła Centrum Monitorowania Alarmów – to kolejna inwestycja spółki w zabezpieczenie infrastruktury zasilającej polską kolej, gwarantująca ciągłość i jakość dostaw energii. Z systemem jest już zintegrowane 50 obiektów. Ich liczba będzie rosła, tak że do 2024 roku CMA obejmie całą Polskę – prawie 1200 strategicznych obiektów infrastruktury, w tym infrastruktury krytycznej. Budżet projektu wynosi prawie 30 mln złotych. 

Centrum Monitorowania Alarmów

Otwarcie Centrum Monitorowania Alarmów zwiększy bezpieczeństwo infrastruktury kolejowej i energetycznej, za którą odpowiada PKP Energetyka. To łącznie 1200 obiektów w całej Polsce, w tym różnorodne obiekty infrastruktury energetycznej, takie jak: 486 podstacje trakcyjne, 328 kabiny sekcyjne, stacje paliw czy Rejonowe Dyspozytury Energetyki. Dodatkowo systemem CMA objęte będą wszystkie pociągi sieciowe PKP Energetyka. Nowy system to ważny komponent dbałości o ciągłość i najwyższą jakość funkcjonowania całego sektora kolejowego, który jest nie tylko jednym z podstawowych środków transportu towarów i pasażerów, ale także strategiczną częścią całej gospodarki.

Bezpieczeństwo infrastruktury zasilającej m.in. polską kolej, w tym infrastruktury krytycznej, to kluczowy element funkcjonowania całego sektora, o którego wadze przekonujemy się ostatnio szczególnie dobitnie podczas covidu i teraz w czasie wojny w Ukrainie. Centrum Monitorowania Alarmów to kolejny element zdigitalizowanego ekosystemu zapewniającego ciągłość zasilania najwyższej jakości, który wdrażamy w PKP Energetyka. Inwestycja w Centrum sprawia, że docelowo prawie 1200 obiektów infrastruktury kolejowej w całej Polsce będzie chroniona jeszcze skuteczniej – CMA to ogólnopolska tarcza bezpieczeństwa dla sektora kolejowego– mówi Marek Kleszczewski, Członek Zarządu PKP Energetyka.

Centrum Monitorowania Alarmów „słyszy, widzi, analizuje i reaguje”. Pozwala na prowadzenie monitoringu wizyjnego oraz monitoring sygnałów alarmowych. CMA agreguje wszystkie sygnały z obiektów i odpowiada nawet na najmniejsze pobudzenie. Dzięki temu możliwa jest najwyższa precyzja i dokładność w przekazywaniu informacji o zagrożeniu, a w konsekwencji szybkie i adekwatne reagowanie na zdarzenia.

Centrum Monitorowania Alarmów to bardzo rozbudowany system, którego unikatową cechą jest precyzja i możliwość monitorowania wszelkich zdarzeń w czasie rzeczywistym. CMA to swoiste centrum dowodzenia – zintegrowana technologia, algorytmy i procedury tworzą szczelną tarczę bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki instalacji na prawie 1200 różnorodnych obiektach kolejowych i energetycznych m.in. ponad 8 tysięcy czujników SSWiN, 1150 central SSWiN, 5000 kamer CCTV oraz prawie 400 rejestratorów – dodaje Tomasz Witosławski, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Energetyka.

 

Kluczowe korzyści, które daje CMA to m.in. skrócenie procesu decyzyjnego w reakcji na zagrożenia, łatwość pozyskiwania precyzyjnego materiału dowodowego, czy minimalizacja i wczesne wykrywanie potencjalnych ryzyk wypadkowych.

Sprawca kradzieży przewodów zasilających zatrzymany przez SOK

Dodaj komentarz