Konflikt w Ukrainie Pasażer Wydarzenia

PKP IC wydało uchodźcom 900 tys. bezpłatnych biletów

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, do Polski przyjechało 2,2 mln uchodźców wojennych. O pomocy mieszkańcom Ukrainy i organizacji kolejowych przewozów specjalnych mówili na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, PKP Intercity oraz Ambasady Ukrainy w Polsce.

W konferencji prasowej udział wziął m.in. Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
W konferencji prasowej udział wziął m.in. Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

PKP Intercity od początku wojny w Ukrainie odprawiło pociągami specjalnymi około 330 tys. uchodźców. Przewoźnik wydał również blisko 900 tys. bezpłatnych biletów, dzięki którym obywatele Ukrainy mogli przejechać w głąb kraju.

–  Ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk oraz Krościenko odprawiliśmy ponad 330 tys. pasażerów, w różne kierunki Polski – mówił Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity. – Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ministra infrastruktury, a także samorządów i partnerów z krajów ościennych, mogliśmy uruchomić blisko 400 składów dodatkowych. W sumie z granicy polsko-ukraińskiej odprawiliśmy 899 pociągów. Wzmocniliśmy składy stałego kursowania dodatkowo o 4200 wagonów. Ponadto, uruchomiliśmy pociąg sanitarny, który wspiera rannych obywateli Ukrainy.

 

Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity
Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity

Od początku wojny w Ukrainie do Polski przyjechało 2,2 mln uchodźców. Szczególne pole do pomocy od ponad miesiąca mają kolejarze.

– Pragnę podziękować wszystkim, którzy angażują się w pomoc obywatelom Ukrainy – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – To tysiące osób, wolontariuszy i dziesiątki spółek kolejowych w kraju i za granicą. To dzięki nim możemy dziś mówić o efektach naszych działań.

 

Podziękowania do kolejarzy skierował także Sekretarz Stanu w MI Andrzej Bittel.

– Zacznę od wyrażenia ogromnego szacunku dla kolejarzy ukraińskich – mówił. – Wykonujecie Państwo ogromną, bardzo potrzebną pracę. Powiedzmy także o tych, którzy w jej trakcie zginęli – to 45 pracowników Ukrzaliznytsii.

 

W związku z dalszą pomocą mieszkańcom Ukrainy przebywającym obecnie w Polsce, Minister Infrastruktury wystosował apel do przewoźników.

– Apeluję o przedłużenie bezpłatnych przejazdów dla uchodźców wojennych do końca marca – mówił. – W kwietniu wprowadzimy nowe zasady podróżowania. Docierają bowiem do nas sygnały o nieprawidłowym korzystaniu z oferty specjalnej polskich przewoźników.

 

Z oferty, jak powiedział minister, korzystają obywatele Ukrainy, którzy od lat mieszkają i pracują w Polsce.

W konferencji prasowej udział wziął także Ambasador Ukrainy w Polsce – Andrij Deszczyca. Zwrócił się do obywateli swojego kraju o racjonalne korzystanie z oferty specjalnej polskich przewoźników.

– Dziękuję ministrom za ogromny wkład włożony w pomoc Ukrainie – mówił. – Jestem pod wrażeniem poświęcenia Polaków i przedstawicieli polskich władz. Dziękuję za współprace na linii PKP Intercity oraz Ukrzaliznytsia. Mieszkam w Polsce od 7 lat i do tej pory nie widziałem aż tak wielkiego zaangażowania w pomoc mojemu narodowi. Nigdy wam tego nie zapomnimy. Zwracam się także do swoich rodaków – nie nadużywajcie serdeczności Polaków i stosujcie się proszę do wprowadzonych zasad podróżowania.

Dodaj komentarz