Raport z Polski Wydarzenia

PKP Intercity optymalizuje proces zarządzania taborem

PKP Intercity rozwija się cyfrowo. Przedstawiciele największego polskiego przewoźnika pasażerskiego podpisali dziś list intencyjny z Operatorem Chmury Krajowej, najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku, dotyczący opracowania i wdrożenia narzędzia informatycznego w chmurze publicznej służącego do tworzenia harmonogramów technicznej obsługi floty oraz wizualizacji przyszłej dostępności taboru.

Przedmiotem podpisanego listu intencyjnego jest realizacja opracowywanego przez PKP Intercity projektu „Wizualizacja pracy taboru”. Rozwiązanie ma zoptymalizować wykorzystanie taboru oraz określić potrzeby w zakresie okresowych przeglądów technicznych od trzeciego do piątego poziomu utrzymania.

– Silna pozycja rynkowa spółek Skarbu Państwa to oczywiste korzyści dla całej polskiej gospodarki i naszego rynku pracy. Do utrzymywania konkurencyjności wobec innych podmiotów na rynku niezbędne jest inwestowanie w nowoczesne rozwiązania i informatyzację procesów zarządzania. Cieszymy się, że PKP Intercity stale rozwija się w tym kierunku, mając cały czas przed oczami interes pasażera i chęć zapewnienia najwyższej jakości usług. Cieszy również nawiązanie współpracy z Chmurą Krajową, której misją jest przyczynianie się do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki – podkreśla Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Opracowywane rozwiązanie informatyczne pozwoli na precyzyjne zarządzanie okresami wyłączania pojazdów na cykliczne przeglądy techniczne. Dzięki temu zoptymalizowany zostanie proces wykorzystania taboru z uwzględnieniem aktualnych potrzeb, co będzie miało duże znaczenie np. podczas letniego okresu wzmożonego ruchu.

Polska kolej zmienia się na naszych oczach. Ta wielka pozytywna zmiana nie dotyczy tylko inwestycji w nowoczesny tabor i rozwoju siatki połączeń. To także wielka praca służąca temu, aby zapewnić jak najsprawniejsze procesy zarządzania ruchem pociągów. Bezpieczeństwo oraz przewidywalność polskiej kolei są naszymi celami i podpisany list intencyjny pomiędzy PKP Intercity a Operatorem Chmury Krajowej to kolejny krok w tym kierunku – mówi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

W ramach kontynuacji strategii taborowej „PKP IntercityKolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor. Plany obejmują inwestycje w wagony, nowoczesne lokomotywy, elektryczne zespoły trakcyjne, a także piętrowe składy wagonowe typu push-pull. Potężne inwestycje w nowoczesne pociągi będą napędzać dalszy rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, wpisującego się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Rozwiązanie informatyczne pozwoli na sprawniejsze zarządzanie parkiem taborowym PKP Intercity, co w odniesieniu do realizowanych inwestycji jest bardzo ważne.

Opracowywane rozwiązanie informatyczne, przy wdrożeniu którego chcemy współpracować z Operatorem Chmury Krajowej, będzie bardzo użyteczne przy prognozowaniu naszych możliwości taborowych w określonym czasie. Dbamy o najwyższe bezpieczeństwo podróży, dlatego część taboru jest czasowo niedostępna ze względu na wykonywane okresowe przeglądy techniczne i jednocześnie przygotowujemy się do systematycznego zwiększania liczby uruchamianych połączeń i wzrostu liczby pasażerów. Opracowywanie narzędzie będzie w tym bardzo pomocne – tłumaczy Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity.

 

Dodaj komentarz