Pasażer

PKP Intercity poprawi komfort podróży na Kujawach i Pomorzu

Więcej połączeń obsługiwanych nowoczesnym taborem i więcej pociągów z Bydgoszczy – to najważniejsze nowości dla województwa kujawsko-pomorskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 13 grudnia 2020 roku

Fot. Wikimedia Commons

Jakie dokładnie zmiany wprowadzi PKP Intercity od połowy grudnia? W nowym rozkładzie jazdy zwiększy się z 50 do 55 liczba pociągów, z których skorzystają mieszkańcy Bydgoszczy.

Nowy rozkład przyniesie również poprawę standardu podróżowania, ponieważ znacząco zwiększy się udział kategorii InterCity (IC) wśród pociągów jeżdżących z i do stolicy województwa. O ile w obecnym rozkładzie pociągi kategorii TLK stanowią większość połączeń, o tyle od 13 grudnia br. składy IC będą obsługiwać już ponad połowę wszystkich połączeń z i do Bydgoszczy. Rosnąca jakość taboru i związany z tym coraz wyższy komfort podróżowania są efektem realizowanego programu inwestycyjnego PKP Intercity.

Pociągi IC Piast i TLK Artus będą kursować w wydłużonych relacjach odpowiednio GdyniaWrocław i GdyniaKatowice, co ułatwi dojazd do Małopolski mieszkańcom Bydgoszczy i Inowrocławia. Kursujący między Olsztynem a Poznaniem skład IC Jeziorak w nowym rozkładzie pojedzie do Wrocławia, zapewniając dodatkowe połączenie Inowrocławia, Torunia, Kowalewa Pomorskiego, Jabłonowa Pomorskiego i Wąbrzeźna z Dolnym Śląskiem.

Zmiany w kursowaniu

Grupa wagonów dotychczas kursująca do Żyliny w pociągu TLK Rozewie z Gdyni przez Bydgoszcz i Inowrocław pojedzie w skróconej relacji do Bielska-Białej, a w sezonie turystycznym do Zwardonia. Ze względu na ograniczone zainteresowanie połączeniem przestanie kursować skład IC Powiśle łączący Bydgoszcz z Trójmiastem, a w zamian wykorzystywany do tego połączenia pojazd Flirt będzie obsługiwać połączenie IC Bałtyk relacji GdyniaPoznań przez Bydgoszcz i Inowrocław.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 13 grudnia 2020 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Kontynuowane będą prace na linii nr 3, co może skutkować ograniczeniami w ruchu na odcinku ToruńWarszawa. Część pociągów może zostać skierowana na trasę objazdową przez Jabłono Pomorskie, Iławę i Ciechanów. Ze względu na ograniczoną przepustowość modernizowanej linii przestanie kursować pociąg IC Brda z Bydgoszczy do Warszawy.

Dodaj komentarz