Raport z Polski Tabor Wydarzenia

PKP Intercity uczci wybuch III Powstania Śląskiego

PKP Intercity włącza się w obchody setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji jedna z lokomotyw została oklejona okolicznościową grafiką. Narodowy przewoźnik kolejowy po raz kolejny angażuje się w upamiętnienie kluczowych dla historii Polski wydarzeń i postaci.

2 maja 2021 roku przypada setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Aby podkreślić wielkie znaczenie powstań śląskich dla procesu formowania się Polski po 1918 roku, tegoroczne obchody rocznicy wybuchu zrywu na Śląsku odbywają się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk – wspólna sprawa”, zorganizowanej przez  Biuro Programu „Niepodległa”.

PKP Intercity włącza się w obchody poprzez oklejenie okolicznościową grafiką jednej z lokomotyw EU160 Griffin o numerze 023. Grafika przedstawia m.in. Wojciecha Korfantego, który stał na czele III Powstania Śląskiego i był jedną z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Lokomotywa obsługiwać będzie m.in. pociąg Intercity Ślązak na trasie Przemyśl Główny – Poznań Główny – Przemyśl Główny.

Cieszę się, że PKP Intercity włącza się w akcję promowania rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Ta Lokomotywa będzie codziennie, w różnych częściach kraju, przypominać bardzo ważny moment polskiej historii, edukować pasażerów. Będzie dowodem, że pamiętamy o bohaterach, którzy trzykrotnie zrywali się do walki z Niemcami o polski Śląsk. Spółki Skarbu Państwa to nie są zwykłe podmioty gospodarcze. Wszystkie mają ważną, społeczną misję do wypełnienia. Promowanie patriotyzmu, pielęgnowanie pamięci o wielkich Polakach i najważniejszych chwilach w naszej historii to jeden z elementów tej misji. W ministerstwie przywiązujemy do tego duża wagę – podkreśla Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.