Pasażer Wydarzenia

PKP Intercity wprowadza połączenia na Litwę

PKP Intercity wprowadza nowe połączenie kolejowe Kraków – Wilno – Kraków. W podróż pociągiem z Polski na Litwę wybrać się będzie można od 11 grudnia. Sprzedaż biletów już ruszyła.

Fot. PKP Intercity / ilustracyjne
Fot. PKP Intercity / ilustracyjne

Pociąg PKP Intercity „Hańcza”, kursujący do tej pory na trasie KrakówSuwałkiKraków, od nowego rozkładu jazdy (11.12) dojedzie do stacji Mockava na Litwie. Podróż do stolicy Małopolski pasażerowie odbędą z jedną, bezproblemową przesiadką. Wszystko to dzięki współpracy PKP Intercity z kolejami litewskimi LTG Link. Przedstawiciele przewoźników uzgodnili obustronne skomunikowanie na stacji Mockava, pomiędzy pociągiem IC „Hańcza”, a pociągiem LTG Link relacji Wilno – Mockava – Wilno.

Składy będą podstawiane na ten sam peron, co ułatwi pasażerom przejście między pociągami. Podróż, pomimo że z przesiadką, będzie odbywała się na jednym bilecie.

Cały czas rozwijana jest siatka połączeń umożliwiająca podróżnym sprawne poruszanie się po Polsce oraz do krajów sąsiednich. Już teraz pasażerowie z Polski mają do dyspozycji codzienne połączenia kolejowe z Berlinem, Pragą czy Bratysławą. Cieszymy się, że od grudnia będzie możliwość podróżowania także na Litwę – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

– Nasza oferta na Litwę to także atrakcyjne ceny biletów. Bilet z Krakowa do Wilna kosztuje 30 euro, a do Kowna – 25. Za podróż z Warszawy do Wilna pasażerowie zapłacą 25 euro, a do Kowna – 20. Od dziś bilety można kupić w kasach oraz przez internetowy system sprzedaży PKP Intercity oraz kolei litewskich – wyjaśnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

 

– Od 11 grudnia największe miasta Litwy i Polski połączą codziennie kursujące pociągi. Wspólnie z naszym partnerem, spółką PKP Intercity zrealizowaliśmy międzynarodowe połączenie kolejowe, które zapewni zarówno ekologiczny środek podróżowania, jak i więź kulturową. Osoby podróżujące służbowo, młodzież, która chce poznać sąsiedni kraj lub pobawić się w Kownie, czy też goście, zamierzający świętować 700-lecie Wilna – już wkrótce każdy będzie mógł pociągiem dotrzeć do najważniejszych miast Litwy – mówi Linas Baužys, dyrektor generalny LTG Link.

 

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej „PKP IntercityKolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz przyjazne środowisku stacje postojowe. W 2030 roku cała flota PKP Intercity będzie nowa lub zmodernizowana, co zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa podróży i wygody. Przewoźnik dąży do tego, by oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży. Intensywnie rozwija także ofertę, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. PKP Intercity ma ambicję, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

Dodaj komentarz