Tabor Wydarzenia

PKP Intercity zaprezentowała nowe wagony i przystąpiła do rządowego programu Dostępność Plus

PKP Intercity oraz Pesa Bydgoszcz zaprezentowały nowe wagony COMBO, wyprodukowane dla największego polskiego przewoźnika pasażerskiego. Pojazdy są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, rowerzystów i rodzin z dziećmi. W trakcie uroczystości PKP Intercity przystąpiła także do rządowego programu Dostepność Plus.

-To dobry dzień dla PKP Intercity, dobra informacja przed majówką dla wszystkich, którzy planują podróż – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Nowe wagony COMBO pozwolą sprawniej przemieszczać się osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się oraz podróżnym z rowerami. Inwestycja ta to efekt prowadzonej polityki taborowej. Polska kolej musi się zmieniać i zmienia się na naszych oczach. Chcemy, by pasażerowie wrócili na kolej, by powstawały wagony o podwyższonym standardzie, dzięki którym transport koleją będzie należał do przyjemności.

 

 

O komforcie podróży nowymi wagonami mówił także Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

-Kolej przyspiesza i ma to wpływ na polską gospodarkę – mówił. – Miliardy złotych na inwestycje w nowy tabor płyną szerokim strumieniem do polskich producentów. Jeżeli do firm zagranicznych, to tylko do tych, które mają w Polsce swoje oddziały. Jesteśmy świadkami największego w historii Polski programu modernizacji kolei. Zachęcam więc do przesiadania się do bardziej ekologicznego środka transportu.

 

O dofinansowaniu na program znoszący bariery architektoniczne mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

-Bardzo się cieszę, że w miejscu, gdzie zaczyna się niejedna podróż, możemy dziś brać udział w prezentacji nowych wagonów PKP Intercity. Wsiadamy dziś do pojazdów dostosowanych do osób o szczególnych potrzebach – mówiła. – Rząd zainwestował w ostatnich latach kwotę 8,5 mld zł na działania znoszące wszelkie ograniczenia dla osób niepełnosprawnych – nie tylko na dworcach, ale także w innych miejscach użyteczności publicznej związanych z koleją.

 

 

Dzisiejsza konferencja prasowa była także okazją do wstąpienia spółki PKP Intercity do grona partnerów programu Dostępność Plus. Narodowy przewoźnik dołączył do inicjatywy jako 200 partner. Marek Chraniuk, prezes zarządu spółki, odebrał także certyfikat poświadczający dostępność wagonów PKP Intercity dla osób niepełnosprawnych.

-Wagony COMBO spełniają wszelkie standardy jakości pasażerów – mówił Marek Chraniuk. – Zmieniamy kolej i jakość poprzez wymianę taboru na pojazdy nowoczesne. Wagon COMBO ma w sobie wszystko – umożliwia przewóz podróżnych z rowerem, transport osobom niepełnosprawnym czy przejazd w przedziałach dla rodzin z dziećmi.

 

O nowym taborze PKP Intercity mówił również Prezes Spółki PESA Bydgoszcz.

-Projekt i wykonanie wagonu to nasze wspólne przedsięwzięcie i lata doświadczeń – podkreśla Krzysztof Zdziarski. – Będzie to nowy standard dla wielu pojazdów szynowych, które obsługują osoby niepełnosprawne. 

 

Dodaj komentarz