Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

PKP Intercity zmienia cennik biletów

Rosnące koszty działalności wpłynęły na zmianę cen biletów PKP Intercity. Przewoźnik zwraca uwagę na wyższe ceny energii trakcyjnej czy modernizację taboru i zapleczy technicznych. Obecna aktualizacja to pierwsza zmiana cen od prawie dekady. Nowy cennik obowiązywać będzie od 13 stycznia br.

Fot. PKP Intercity

Ostatnia aktualizacja cen biletów miała miejsce w latach 2013-2014. Od tego czasu zwiększyły się koszty działalności spółki. Między 2014 a 2020 rokiem wzrost wyniósł ponad 30 proc. w przeliczeniu na pasażera. O ponad 140 proc. wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego oraz stacji postojowych*. Znacząco także wzrosły ceny energii trakcyjnej – o około 65 proc.*.

W ostatnich latach ceny biletów aktualizowali przewoźnicy regionalni. Doprowadziło to do sytuacji, w której bilety na pociągi dalekobieżne (w niektórych relacjach) były tańsze od biletów na połączenia przewoźników regionalnych operujących na tych samych trasach, którzy mieli dłuższe czasy przejazdu. Konieczne było zatem urealnienie cennika, a także dostosowanie go do sytuacji rynkowej.

Nowe ceny bazowe i większe obniżki na bilety promocyjne

 

Ceny biletów PKP Intercity obowiązujące od 13 stycznia 2022 roku podzielone będą nadal według pięciu progów.

Pierwsze trzy to cena bazowa z upustem 15, 30 i 45%. Dotychczas rabat był niższy i wynosił 10, 20 i 30%. Ostatnie dwa progi (obowiązują wyłącznie w pociągach kategorii EIP i EIC) to stała oferta „Promo Plus” i „Super Promo”.