Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

PKP Intercity zmienia zasady wydawania bezpłatnych biletów dla uchodźców

PKP Intercity od 1 kwietnia zmieni zasady wydawania nieodpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy. Do tej pory wojenni uchodźcy odebrali ich ponad milion. Ze stacji przygranicznych odjechało ponad tysiąc pociągów.

Fot. PKP Intercity
Fot. PKP Intercity

Pierwsze pociągi specjalne PKP Intercity uruchomiło 26 lutego. Od tego czasu w składach przewoźnika podróżowało ponad milion obywateli Ukrainy. Najwięcej osób, bo ponad 305 tys., pobrało bilety z Warszawy. Blisko 151 tys. rozpoczęło podróż z Krakowa, a ponad 90 tys. z Przemyśla. We Wrocławiu z biletów skorzystało 70 tys. osób.

Z terenów przygranicznych od 24 lutego br. z transportu kolejowego skorzystało już 355 tys. osób. Główne kierunki dalszej podróży tuż po przekroczeniu granicy to Warszawa, Kraków, Wrocław czy Katowice. By umożliwić te przejazdy do tej pory uruchomiono łącznie ponad 1 tys. pociągów.

Szczytowym okresem dla przewozu uchodźców ze stacji granicznych okazał się czas od 7 do 17 marca. W ostatnich dniach PKP Intercity odnotowuje zaś spadek frekwencji w zakresie przejazdu uchodźców. W przypadku Przemyśla mówimy o zainteresowaniu mniejszym nawet o 63 proc., zaś w przypadku Chełma o ponad 66 proc.

– Warto podkreślić, że PKP Intercity nieprzerwanie realizuje rozkładowe połączenia w całym kraju. Aby zapewnić jak największą sprawność przejazdów i umożliwić podróż jak największej liczbie osób, od 24 lutego do 29 marca br. spółka wzmocniła 1562 pociągi stałego kursowania na terenie kraju łącznie 5130 wagonami – informuje przewoźnik.

Przejazdy międzynarodowe

Spośród kierunków zagranicznych, najwięcej osób wybiera przejazd do Niemiec. Od 9 marca do odwołania wszystkie pociągi PKP Intercity jadące z Warszawy, Przemyśla (przez Kraków) oraz Gdyni do Berlina i Frankfurtu nad Odrą kursują w kategorii InterCity (IC). Obecnie w kierunku Niemiec uruchamianych jest 12 pociągów. Dzięki temu obywatele Ukrainy mają więcej możliwości bezpłatnych podróży w 2. klasie m.in. w kierunku zachodnim. Od 27 lutego br. do stacji Rzepin (przejazdy do Frankfurtu nad Odrą i Berlina) wydano ponad 157 tys. bezpłatnych biletów, z czego ponad 81 tys. zostało wykorzystanych na odcinku z Warszawy do Rzepina. W tym samym okresie do stacji Chałupki, umożliwiając dalsze przejazdy w kierunku Pragi i Wiednia wydano ponad 67 tys. bezpłatnych biletów, z czego ponad 26 tys. tylko na trasie WarszawaChałupki.

Bezpłatne przejazdy na nowych zasadach od 1 kwietnia

Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku. Osoby z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej oprócz dokumentów wskazanych powyżej będą musiały okazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność.