Aktualności Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK buduje nowy przejazd na trasie Rail Baltica

Obok przystanku Topór na linii Warszawa – Białystok powstaje przejście pod torami. Ulepszy ono dostęp do pociągów i zwiększy bezpieczeństwo. To jeden z dwunastu bezkolizyjnych obiektów na mazowieckim odcinku Rail Baltica.

fot. Piotr Stasiowski / PKP PLK
fot. Piotr Stasiowski / PKP PLK

Przy przystanku Topór powstaje przejście podziemne z udogodnieniami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zastosowana technologia prac umożliwia budowę bez ingerowania w ruch pociągów.

Przejście będzie miało 14 metrów długości i zapewni bezpieczną komunikację pod linią kolejową, a także między peronami. Zostanie czytelnie oznakowane oraz oświetlone. Zaprojektowano udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w tym wygodne dojścia na perony. Ponadto powstanie trakt pieszo-rowerowy. Dla podróżnych dojeżdżających do kolei rowerem zaplanowano wiatę z 30 miejscami na dwukołowce. Przeprawy pod torami będzie gotowa w kwietniu przyszłego roku. Budżet prac to 9,5 mln zł netto.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Projekt „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sadowne” zapewnia budowę łącznie 12 tego typu obiektów, które zwiększą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, a także usprawnią komunikację drogową.