Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK kończą prace na odcinku Lubartów – Parczew

PKP Polskie Linie Kolejowe oddadzą w grudniu zmodernizowany odcinek linii kolejowej Lubartów – Parczew. Dzięki tej inwestycji podróżni będą mogli wygodniej dotrzeć z Łukowa do Lublina pociągiem. W Brejewie i Laskach powstały nowe przystanki, w kilku innych miejscach przebudowano perony. Wartość prac to 90 mln zł.

Fot. Eryk Mstowski / PKP PLK

Pierwsze pociągi wyjadą na linię LublinŁuków 12 grudnia. Podróż na trasie Lubartów – Parczew zajmie pociągom dalekobieżnym około 18 minut, a regionalnym 30 minut.

Przebudowa linii między Parczewem a Lubartowem to ważna inwestycja dla wszystkich mieszkańców regionu i turystów korzystających z kolei. Realizacja tego zadania w tym budowa dwóch nowych przystanków zwiększy dostępność do kolei i zapewni znacznie większy komfort dojazdu do Lublina i Łukowa – powiedział Robert Gmitruczuk, Wicewojewoda Lubelski.

 

O inwestycji mówi także Arnold Bresch, członek Zarządu PKP PLK S.A.

Inwestycja prowadzona na odcinku linii Lubartów – Parczew zwiększa atrakcyjność i dostępność kolei na Lubelszczyźnie. Podobne efekty przyniosły prace na linii LublinStalowa Wola czy LublinWarszawa. Dobre wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z funduszy unijnych poprawia warunki życia mieszkańców i umożliwia rozwój przyjaznego środowisku transportu towarów koleją – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. efektywnie wykorzystują środki unijne przeznaczone na rozwój kolei.

– Mieszkańców powiatu lubartowskiego i parczewskiego z pewnością ucieszy możliwość atrakcyjnych i szybszych podróży koleją do Lublina i Łukowa już od grudnia. Inwestycja, to również impuls dla rozwoju turystyki i zwiększone możliwości na sprawny przewóz towarów. Toczące się równolegle prace przy budowie Lokalnego Centrum Sterowania w Lubartowie pozwolą natomiast przenieść urządzenia sterowania ruchem kolejowym i przystąpić spółce PKP S.A. do modernizacji dworca w Lubartowie – powiedział Piotr Kaliszewski, asystent wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela.

 

Sprawniejsze podróże na trasie z Lublina przez Lubartów do Łukowa

Między Lublinem a Łukowem powstaną dwa nowe przystanki – w Laskach i Berejowie. Na stacji i przystankach: Parczew, Parczew Kolejowa, Gródek, Zabiele, Brzeźnica Bychawska, Tarło, Pałecznica, Ciecierzyn komfort podróży zwiększą nowe wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie. Wykonawca prac podwyższył perony, wyposażył je także w antypoślizgową nawierzchnię umożliwią łatwiejsze wsiadanie do pociągów. Nowe oświetlenie gwarantuje bezpieczne przejazdy także po zmroku. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przygotowano dogodne dojścia do pociągów.

Zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym dzięki remontowi 13 przejazdów. Nowe urządzenia sterowania umożliwią sprawną obsługę większej liczby pociągów – co przełoży się na lepszą ofertę kolejowych podroży. Po przebudowie pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h, a pociągi towarowe do 80 km/h. W trudnych warunkach zimowych ułatwią przejazdy nowe rozjazdy, które są wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania, ograniczające działanie śniegu i mrozu.

Dodaj komentarz