Inwestycje

PKP PLK modernizują linię Łódź Kaliska – Zduńska Wola

Fot. Ł. Hachula / PKP PLK

Trwają prace modernizacyjne na linii kolejowej Łódź Kaliska – Zduńska Wola. W ramach inwestycji w Pabianicach i Kolumnie powstanie nowy peron, przebudowana zostanie stacja Lublinek, a nad Nerem wykonawca wybuduje most. Całość kosztować będzie 387 mln zł.

Efekty modernizacji widać już w Pabianicach, gdzie pasażerowie korzystają z wyższego peronu. Obiekt zyskał nowe oznakowanie i tablice z rozkładem jazdy. Docelowo staną tam także nowe wiaty i ławki.

W trakcie jest także budowa nowego podziemnego przejścia, łączącego dwie strony miasta. Nad betonową konstrukcją ułożono już tory. Po obu stronach tunelu i na peronie gotowe są schody i szyby windowe. Wewnątrz przejścia prace zakończą się w III kwartale br. Obecnie dojście do peronu zapewnia tymczasowe przejście w poziomie szyn.

W Pabianicach wykonawca przygotował już nowe tory i sieć trakcyjną oraz 10 rozjazdów. Utrzymany jest ruch pociągów, a sprawne przejazdy zapewniają nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Poprawi się także komfort jazdy przez przejazdy kolejowo-drogowe. Wykonawca poprawia nawierzchnię jezdni.

W Kolumnie dla podróżnych w czerwcu będzie kolejny peron. Podobnie, jak dostępny od 2019 r. pierwszy nowy peron, drugi będzie miał i jasne oświetlenie LED i dojście pochylnią dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wykonawca kończy prace przy układaniu nawierzchni, montuje ogrodzenie i oznakowanie. Będą także wiaty.