Inwestycje

PKP PLK modernizują stację Kłodzko Miasto

PKP Polskie Linie Kolejowe wybudowały w Kłodzku nowy peron. Każdego dnia zatrzymuje się przy nim 20 pociągów, kursujących w stronę Wrocławia i Międzylesia. Na przystanku Kłodzko Miasto, który staje się stacją, przebudowywany jest stary peron. Wkrótce pojawią się też windy.

Fot. Bohdan Ząbek / PKP PLK

Z nowego peronu na przystanku Kłodzko Miasto korzystać można już od 20 maja. Po modernizacji obiekt zyskał czytelne oznakowanie, pasażerowie niezbędne informacje dotyczące podróży usłyszą z komunikatów głosowych. Peron został zadaszony i wyposażony w ławki. Kształt i stylistyka nowej wiaty nawiązuje do charakteru miejsca, aby zachować dotychczasowy wygląd w panoramie zabytkowej starówki. Po zmroku obiekt jest oświetlony.

W ciągu doby na stacji zatrzymuje się 20 składów w stronę: Wrocławia, Międzylesia i Kudowy Zdrój.

Drugi peron i windy usprawnią korzystanie z pociągów

Na przebudowywanej konstrukcji dotychczasowego peronu wykonawca układa nawierzchnię. Kolejno będą montowane segmenty wiaty. Do peronu dojdziemy wygodnie nową pochylnią od strony ul. Lutyckiej i Kościuszki. Już widać jej betonową nawierzchnię. Budowany jest szyb windy. Windy na każdym z peronów znacznie ułatwią dostęp do pociągów podróżnym o ograniczonych możliwościach poruszania. Gruntownie remontowane jest przejście tunelowe. Po wykonaniu odwodnienia i izolacji układana jest nowa posadzka i płytki na ścianach.

Budowane są trzy nowe tory, które będą zelektryfikowane. Już na niektórych odcinkach zamontowano nową sieć trakcyjna. Sprawny przejazd pociągów zapewni 9 rozjazdów. Gruntowny remont przyległego wiaduktu kolejowego nad ul. Kościuszki poprawił sprawność i estetykę obiektu. Kończą się prace w nowej nastawni, z której kolejarze będą prowadzić ruch pociągów. Prace nie wpływają na rozkładowy przejazd pociągów. Wymaga to od wykonawców zachowania szczególnego bezpieczeństwa.

Inwestycja, która już poprawiła podróżnym warunki obsługi, zakończy się w przyszłym roku. Dotychczasowy przystanek Kłodzko Miasto będzie funkcjonował jako stacja, na której pociągi będą mogły kończyć i rozpoczynać swój bieg. Zakres prac na przystanku Kłodzko Miasto został rozszerzony o wzmocnienie terenu, a to wpłynęło na dłuższy czas realizacji zadania.

Wartość zadania „Zwiększenie przepustowości wybranych linii kolejowych poprzez optymalizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i układów stacyjnych” wynosi prawie 60 mln zł (netto). Inwestycja jest realizowana ze środków budżetowych.

Dodaj komentarz