Inwestycje

PKP PLK modernizuje przejazdy kolejowe na Warmii i Mazurach

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększają bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych w województwie warmińsko-mazurskim. Do tej pory modernizację przeszło 120 takich miejsc. Na zmiany czekają kolejne 39.

Tylko w marcu PKP PLK zwiększyły poziom bezpieczeństwa na 10 przejazdach w województwie. Na linii Olsztyn – Iława sygnalizacja świetlna ostrzega kierowców o zbliżającym się pociągu m.in. na przejazdach w Sząbruku, Jamielniku, Wiwajdach czy Gietrzwałdzie.

W trakcie prac wymienione zostały tory i odnowiono nawierzchnię. Na wzrost poziomu bezpieczeństwa wpływa też nowe oświetlenie.

Przebudowa skrzyżowań towarzyszy modernizacji sieci kolejowej i oznacza dla pasażerów krótsze podróże, a dla kierowców i pieszych bezpieczniejsze przejeżdżanie i przechodzenie przez tory.

Na linii Działdowo – Olsztyn światła i rogatki zamontowano na 16 przejazdach kolejowo-drogowych. Poziom bezpieczeństwa zwiększy się łącznie w 41 takich miejscach.

Na linii Szczytno – Pisz – Ełk projekt zakłada przebudowę 91 przejazdów. Prace zrealizowane zostały już na 84 skrzyżowaniach dróg z torami. Na linii kolejowej z Olsztyna do Iławy zmiany zaszły na 20 przejazdach.

Wkrótce, realizowany przez PLK na Warmii i Mazurach projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap I – część przejazdowa” umożliwi przebudowę 4 przejazdów w: Gutkowie, Jonkowie, Gubitach i Bogaczewie. Wartość prac w regionie to ponad 4 mln zł.

W ramach prac na trasie z Olsztyna do Gutkowa zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym na przejeździe na ul. Hozjusza w Olsztynie.

Modernizacja przejazdów w województwie warmińsko-mazurskim prowadzona będzie także w kolejnych latach. W planach jest przebudowa trasy z Gutkowa do Dobrego Miasta oraz z Ełku do Giżycka. Wraz z wymianą torów, montażem dodatkowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym przebudowane i wyposażane w sygnalizatory i rogatki będą także przejazdy.

Reklama