Inwestycje

PKP PLK ogłosiły przetarg na rewitalizację odcinka Wolsztyn – Drzymałowo

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na rewitalizację odcinka Wolsztyn – Drzymałowo. Inwestycja współfinansowana z RPO województwa wielkopolskiego zakończy się 2023 r. Poprawi się komfort podróży pociągami regionalnymi m.in. z Wolsztyna i Grodziska Wielkopolskiego do stolicy województwa Wielkopolskiego i połączenia z pociągami dalekobieżnymi.

Parowóz Wolsztyn (fot. R. Śledziski)

Inwestycja usprawni podróże między Poznaniem a Wolsztynem. Pracami objęty jest 15 km odcinek trasy kolejowej z Wolsztyna do Drzymałowa. Nowe tory pozwolą osiągnąć pociągom prędkość do 120 km/h. Bezstykowo połączone szyny zmniejszą zaś hałas i oddziaływanie kolei na otoczenie. .

W Rakoniewicach oraz Wolsztynie przewidywana jest przebudowa urządzeń sterowania ruchem kolejowym i wymiana rozjazdów. Inwestycja poprawi przepustowość trasy, na którą będzie mogło wyjechać więcej składów.

– Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego znacząco zwiększają dostępność i atrakcyjność kolei na trasach międzynarodowych i krajowych, ale obejmują również ważne kolejowe projekty regionalne. Przetarg ogłoszony na prace na linii między Wolsztynem a Poznaniem, a później realizacja prac, to realne korzyści dla mieszkańców Wielkopolski i zwiększenie roli kolei w systemie w komunikacji regionalnej – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Modernizację przejdą także perony na stacjach Wolsztyn i Grodzisk Wielkopolski. Będą wyższe, zadaszone i wyposażone w ławki oraz oświetlenie. Czytelne oznakowanie i nowe gabloty z rozkładem jazdy ułatwią orientację w podróży. Dogodną komunikację na obu stacjach zapewnią wyremontowane przejścia podziemne. Osoby mające trudności z poruszaniem się będą mogły skorzystać pochylni prowadzących na perony.

Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy przebudowa 21 przejazdów kolejowo-drogowych. Na skrzyżowaniach ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Część przejazdów zyska dodatkowe zabezpieczenie, rogatki i sygnalizację, zamontowane zostaną kamery monitoringu.

Realizacja inwestycji zostanie uzgodniona z przewoźnikami. Zakres prac na jednotorowej trasie będzie wymagać wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 357 na odcinku Drzymałowo – Wolsztyn” ze środków własnych, Funduszu Kolejowego oraz przy współfinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Termin składania ofert upływa 5 października 2020 r. Na przygotowanie projektu i realizację inwestycji wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 24 miesiące. Podróżni skorzystają z efektów prac w 2023 r.

Nowoczesne rozwiązania na historycznej linii

Dzięki działaniom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. linia z Wolsztyna do Poznania (Powodowo – Luboń k. Poznania nr 357) zyskuje nowoczesne rozwiązania, przy zachowaniu historycznego charakteru. Na trasie z początku XX w. są zachowane dawne semafory kształtowe, a przewozy pasażerskie odbywają się m.in. z wykorzystaniem parowozów.

Planowana inwestycja uzupełni wykonane wcześniej prace. Zapewnione będą sprawniejsze  podróże i bardziej atrakcyjna oferta komunikacji w Wielkopolsce.