PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały porozumienie ws. współpracy przy opracowaniu dokumentacji przedprojektowej nowego, bezkolizyjnego skrzyżowania w Terespolu, na linii kolejowej Warszawa-Terespol i drodze wojewódzkiej nr 698 w stronę Siedlec.
Fot. Rafał Wilgusiak / PKP PLK
– Dzięki takim inwestycjom nadrabiamy kilkudziesięcioletnie zaległości tworzenia nowoczesnej infrastruktury lokalnej. Pod tym względem Lubelszczyzna jest regionem naszej szczególnej uwagi. Lepsze drogi lokalne, autostrady, obwodnice i unowocześniona kolej to wsparcie dla gospodarki, większe szanse na rozwój i nowe miejsca pracy oraz aktywizowanie małych i średnich firm – powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.
Porozumienie, poza PKP PLK podpisali także przedstawiciele Województwa Lubelskiego i Urzędu Miasta w Terespolu.
Opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla dwupoziomowego skrzyżowania w Terespolu to pierwszy etap inwestycji, która poprawi bezpieczeństwo na linii kolejowej Warszawa – Terespol i w mieście.
Nowy obiekt zastąpi dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy w ul. Wojska Polskiego. Inwestycja obejmie budowę bezkolizyjnego skrzyżowania wraz z budową przyległego układu drogowego.
– Cieszę się, że dzięki współpracy PLK z samorządem, Polska Wschodnia cały czas się rozwija. Podpisane dziś porozumienie to pierwszy etap przygotowań do ważnej inwestycji zarówno w ruchu kolejowym, jak i drogowym. Dla pasażerów kolei i użytkowników drogi krajowej łączącej Terespol z Siedlcami oznacza to, że ich podróże już wkrótce staną się jeszcze bezpieczniejsze i bardziej komfortowe – podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Wraz z opracowaniem dokumentacji, podane zostaną szacowane koszty inwestycji. Już dziś wiadomo, że będzie to ok. 180 tys. zł. Docelowo PKP PLK ogłoszą przetarg i wyłonią wykonawcę koncepcji.
Koncepcja powinna być gotowa w II kwartale 2021 roku. Zasady współpracy w zakresie realizacji i finansowania kolejnych etapów zostaną określone w odrębnych porozumieniach.
– Chcemy, by kolejowe trasy zapewniały dogodny dostęp do pociągów i podróże w atrakcyjnym czasie. Dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. bardzo ważne jest również bezpieczeństwo na styku dróg i kolei, dlatego włączamy się w takie inicjatywy, jak budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Terespolu. To rozwiązanie korzystne dla kolei, miasta i regionu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Stacja Terespol – wygodniejsze podróże z nowych peronów
W ramach prac na linii kolejowej E20 Siedlce – Terespol, PLK modernizują m.in. stację Terespol. Od ubiegłego roku podróżni korzystają z nowych peronów z udogodnieniami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przebudowano przejście podziemne. Lokalne Centrum Sterowania, wyposażone w komputerowe urządzenia zwiększyło bezpieczeństwo w ruchu pociągów. Projekt „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol” jest współfinansowany w ramach instrumentu finansowego Łącząc Europę”. Wartość projektu ponad to 540 mln zł, a dofinansowanie z UE to 360 mln zł.
Niedaleko dworca PKP w Nowej Soli (Lubuskie) około godziny 13:00 maszynista zauważył stojące na torach dziecko. Pociąg relacji Wrocław Główny – Zielona Góra od razu rozpoczął hamowanie. Kiedy skład zatrzymał się w bezpiecznej odległości, z pociągu natychmiast wybiegli funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, aby udzielić pomocy chłopcu. Dziecko zabrano w bezpieczne miejsce z dala od torów. […]
Spółka Polregio ogłosiła dwa przetargi dotyczące dzierżawy spalinowych jednostek kolejowych. Pierwszy przetarg obejmuje wynajem dwóch spalinowych pojazdów trakcyjnych na okres 5 miesięcy. Termin składania ofert upływa 27 lipca 2023 roku. Jeden z pojazdów musi być przystosowany do przewozu co najmniej 50 pasażerów, natomiast drugi do co najmniej 100 osób. Spółka planuje wykorzystać te pojazdy do obsługi […]
Przy bocznicy kolejowej w Pastuchowie rozpoczęły się zdjęcia do historycznego serialu TVP „Dom pod Dwoma Orłami”. Na potrzeby produkcji powstał tymczasowy budynek stacji z peronem. Reżyserem serialu jest Waldemar Krzystek, twórca m.in. „Małej Moskwy”. Zdjęcia ruszyły w 2019 r. i powstają m.in. w stolicy Dolnego Śląska i w Wałbrzychu. Filmowcy pojawili się także w muzeum […]