Inwestycje

PKP PLK podjęło współpracę przy budowie dwupoziomowego skrzyżowania w Terespolu

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały porozumienie ws. współpracy przy opracowaniu dokumentacji przedprojektowej nowego, bezkolizyjnego skrzyżowania w Terespolu, na linii kolejowej Warszawa-Terespol i drodze wojewódzkiej nr 698 w stronę Siedlec.

Fot. Rafał Wilgusiak / PKP PLK

– Dzięki takim inwestycjom nadrabiamy kilkudziesięcioletnie zaległości tworzenia nowoczesnej infrastruktury lokalnej. Pod tym względem Lubelszczyzna jest regionem naszej szczególnej uwagi. Lepsze drogi lokalne, autostrady, obwodnice i unowocześniona kolej to wsparcie dla gospodarki, większe szanse na rozwój i nowe miejsca pracy oraz aktywizowanie małych i średnich firm – powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

 

Porozumienie, poza PKP PLK podpisali także przedstawiciele Województwa Lubelskiego i Urzędu Miasta w Terespolu.

Opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla dwupoziomowego skrzyżowania w Terespolu to pierwszy etap inwestycji, która poprawi bezpieczeństwo na linii kolejowej Warszawa – Terespol i w mieście.

Nowy obiekt zastąpi dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy w ul. Wojska Polskiego. Inwestycja obejmie budowę bezkolizyjnego skrzyżowania wraz z budową przyległego układu drogowego.

– Cieszę się, że dzięki współpracy PLK z samorządem, Polska Wschodnia cały czas się rozwija. Podpisane dziś porozumienie to pierwszy etap przygotowań do ważnej inwestycji zarówno w ruchu kolejowym, jak i drogowym. Dla pasażerów kolei i użytkowników drogi krajowej łączącej Terespol z Siedlcami oznacza to, że ich podróże już wkrótce staną się jeszcze bezpieczniejsze i bardziej komfortowe – podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

Wraz z opracowaniem dokumentacji, podane zostaną szacowane koszty inwestycji. Już dziś wiadomo, że będzie to ok. 180 tys. zł. Docelowo PKP PLK ogłoszą przetarg i wyłonią wykonawcę koncepcji.

Koncepcja powinna być gotowa w II kwartale 2021 roku. Zasady współpracy w zakresie realizacji i finansowania kolejnych etapów zostaną określone w odrębnych porozumieniach.

– Chcemy, by kolejowe trasy zapewniały dogodny dostęp do pociągów i podróże w atrakcyjnym czasie. Dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. bardzo ważne jest również bezpieczeństwo na styku dróg i kolei, dlatego włączamy się w takie inicjatywy, jak budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Terespolu. To rozwiązanie korzystne dla kolei, miasta i regionu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Stacja Terespol – wygodniejsze podróże z nowych peronów

W ramach prac na linii kolejowej E20 Siedlce – Terespol, PLK modernizują m.in. stację Terespol. Od ubiegłego roku podróżni korzystają z nowych peronów z udogodnieniami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przebudowano przejście podziemne. Lokalne Centrum Sterowania, wyposażone w komputerowe urządzenia zwiększyło bezpieczeństwo w ruchu pociągów. Projekt „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol” jest współfinansowany w ramach instrumentu finansowego Łącząc Europę”. Wartość projektu ponad to 540 mln zł, a dofinansowanie z UE to 360 mln zł.

Dodaj komentarz